Relacja z IDA 2014

Relacja z IDA 2014

What is dj, if He can't scratch"; „Nie ma DJ-a, nie ma imprezy". Co wspólnego mają ze sobą oba przytoczone teksty?

Pierwszy to tytuł kawałka The Egyptian Lover, a drugi tytuł tracka promującego finały Mistrzostw Świata DJ-ów IDA.

Co to jest  IDA? Jak wyglądają zawody didżejskie?  Zacznijmy jednak po kolei.

International DJ Association (IDA) to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Monachium skupiająca DJ-ów. Wywodzi się bezpośrednio z International Turntablist Federation (ITF), a jej głównym celem jest promocja turntablismu, czyli używania gramofonu jako instrumentu muzycznego. Obecnie IDA ma swoje przedstawicielstwa w 17 krajach  świata (Anglia, Francja, Rosja, Czechy, Słowacja, Portugalia, Meksyk, Niemcy, Holandia, Belgia, Filipiny, Kanada, Polska, Nowa Zelandia, Grecja, Australia, Brazylia). W każdym kraju, w którym działa przedstawicielstwo IDA, organizowane są mistrzostwa mające na celu wyłonienie najlepszego DJ-a. Ci spośród nich, którzy wygrali w eliminacjach krajowych, spotykają się na mistrzostwach świata. W ramach ITF rozegrano juz 10 edycji takich mistrzostw.

IDA zorganizowała osiem zawodów o tytuł mistrza świata, przy czym wszystkie odbyły się w Polsce. W latach  2007, 2009–2013 to Kraków gościł światową czołówkę DJ-ów, a w roku 2008 Warszawa. Sukces tych imprez sprawił, że polski oddział IDA uchodzi w świecie za najlepiej funkcjonującą placówkę tego stowarzyszenia.

W tym roku 6 i 7 grudnia Kraków znów stał się miejscem spotkania DJ-ów z różnych stron świata. Z tej okazji – jak co roku – nakręcono specjalny teledysk, tym razem z takimi artystami, jak Grubson, Steve Nash, DJ Funktion, DJ IQ, DJ Ire, DJ Fong Fong i DJ Vekked.

Na event przyleciałem z Dublina. Impreza odbywała się w dawnym kinie Kijów (przemianowanym na kino Centrum), w pobliżu stadionu Cracovii.

Szybki odbiór akredytacji,  sprawdzenie programu i spotykam Arka Mąkę wraz z chłopakami z Mad Skillz oraz B-boya Deca, reprezentującego Stylową Spółkę Społem. Ucieszyło mnie to bardzo, że można spotkać B-boyów na zawodach didżejskich. W końcu hip-hop to cztery elementy. Krótka rozmowa na temat tego, co się dzieje u nas w kraju, i czas wejść na imprezę. Mam wspaniałą miejscówkę, co jest ważne, gdyż sala jest wypełniona po brzegi. Scenę zajmuje osiem stanowisk didżejskich, a ekran kinowy umożliwia śledzenie każdego najdrobniejszego ruchu DJ-a.

Finały odbywały się w dwóch  kategoriach – Technical oraz Show. Czym się one różnią od siebie? Otóż w Technical startują tylko pojedynczy DJ-e, a jury ocenia melodyjność, spójność seta, beat juggling i scratching. Natomiast w ramach Show mogą występować ekipy i wykorzystywać urządzenia peryferyjne, takie jak samplery, efekty, instrumenty muzyczne etc.

Obydwie kategorię oceniali:

DJ Fong Fong  (Francja) – 2012 DMC World Champion,

DJ Tigerstyle (Wielka Brytania) – 2002 DMC / ITF  World Champion,

Deejay Irie (Holandia) – 6 x DMC Holland Champion,

DJ Odilon (Belgia) – IDA World Champion 2013,

DJ Arkaei (Niemcy) – 5 x IDA Germany Champion.

Warto tu też wspomnieć o kategorii Stratch. Po raz drugi z rzędu do ścisłego finału prestiżowych zawodów Reebok Pump IDA World Scratch Battle dostał się polski turntablista.

VaZee z Łodzi zakwalifikował się do zawodów,  wygrywając we wrześniu krajowe mistrzostwa DJ-ów. W połowie listopada stanął do rywalizacji w systemie online z przedstawicielami 17 państw z czterech kontynentów. Po przejściu eliminacji oraz półfinałów toczy bezpośrednią finałową walkę z rewelacyjnym Chinmachine z Rosji oraz obrońcą tytułu z zeszłego roku, legendarnym IQ z Kalifornii. Finałowe pojedynki można zobaczyć na platformie Red Bull pod linkiem:

http://www.redbull.com/pl/pl/music/stories/1331693088355/polak-w-finale-ida-2014

 

Kto zwycięży tę bitwę? Tego dowiemy się podczas koronacji mistrzów IDA w pozostałych kategoriach Show oraz Technical.

Imprezę czas zacząć! Za jej prowadzenie odpowiedzialny był Sztigar Bonko, czyli DJ Eprom – dwukrotny Mistrz Świata IDA 2007.

Rozpoczynamy od kategorii Technical. W jej ramach rywalizowali ze sobą:

1. Nucleo (Portugalia),

2. Slime (Polska),

3. Vekked (Kanada), 

4. Tommy D  (Niemcy),

5. Ritchie Ruftone  (Wielka Brytania),

6. Redmist  (Chile),    

7. Datflex (Hiszpania),

8. Five (Czechy),

9. Bicchio (Włochy).

Bardzo podobał mi się występ Tommy’ego D z Niemiec, Five’a z Czech i Vekkeda z Kanady. Zaraz po 1 części dał specjaly pokaz 1 z jurorow Deejay Irie z Holandii, spec od AV skreczy. Tu zaskoczył nas swoim video Shot-Outem od Popka, mistrzowsko cutując go. Czas na przerwę , podczas której spotkałem Boskiego Romana, lokalnego reprezentanta Firmy, oraz szanownego graficiarza z Gdańska Tusego.

 Kolejna kategoria, czyli na  Show. Startujący w tej kategorii zawodnicy byli zobowiązani do zaprezentowania sześciominutowego seta.  Do pojedynku przystąpili:

1. Beatbombers (Portugalia),

2. Vazee (Polska),

3. Jay De Large (Niemcy),

4. Redmist (Chile),

5. Fabot (Belgia),

6. Fresherthans  (Kanada),

7. DJ Frankenstyle (Włochy),

8. DJ Ches (Hiszpania),

9. Trouble Team (Czechy),

10. Skip (Indie),

11. Rasp (Wielka Brytania),

12. Tesskoi (Francja).

Trzeba tu koniecznie wspomnieć reprezentantkę Hiszpanii DJ Ches, jedyną dziewczynę biorącą udział w finałach IDA. Jej świetne show świadczyło o tym, że płeć piękna również w tej dziedzinie może odnosić sukcesy. Udane było także show dwójki Kanadyjczyków.

Podczas kolejnej przerwy koncertowali  Sensi, DJ Lem oraz DJ Eprom. Słuchając ich, można było poczuć klimaty House of Pain, a także odebrać bardzo pozytywne wibracje.

Po przerwie rozpoczęły się półfinały Technical, podczas których startujący mieli po 2 minuty z każdej strony dla siebie. Pierwszy półfinał to: Ruftone vs Vekked, a drugi to: Slime vs Datflex. Chwila przerwy na showcase Dja Fong Fong z Francji i bitwa o 3 miejsce: Vekked vs Slime i pora na najwazniejszą bitwe tego wieczoru. Tą bitwę stoczyli Panowie Ricthie vs Datflex.  Tuż po niej swój showcase zrobił DJ Tigerstyle (jeden z jurorów). Czas przed ogłoszeniem werdyktu wypełnił Grubson, który dał niesamowite jak zwykle show.

Podczas koncertu spotkałem następnych znajomych B-boyów Greka (Lajony Kingz) oraz Przeplacha (będącego również DJ-em).  

 

Czas na wyniki:

Show 1 Vazee, 2 Fresherthans, 3 Beatbombers

Technical: 1 Ritchie Ruftone, 2 Datflex 3 Vekked

Scratch: IQ (USA).

Zaraz po ceremonii rozdania nagród odbyło się w tym samym miejscu w sali obok afterparty, podczas którego spotkałem B-boya Eddy’ego z Sopotu.

Krakowski event  IDA skłania do następujących refleksji:

– Impreza pod względem organizacyjnym stała na wysokim poziomie.

–  Całe wydarzenie miało wspaniałą atmsferę”Peace Love Units & Having Fun”.

– Nieważne, skąd jesteś i co robisz, jesteś B-boyem, MC, Writerem, fanem całej tej kultury! Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwy hip-hop, to  przyjedź za rok na kolejną edycję!

 

Pozdrówki:

Tomek (Zooteka), dzięki za zaproszenie! Dużo mi ten event naświetlił rzeczy.

Moi ludzie Queen Size Records (DJ Laura P, DJ Iwan), to Wyście mnie namówili na ten wyjazd!

Przekozacka ekipo z Brzegu, wielki dzięki za ugoszczeni mnie po afterze aftera!

Autor: Funk' B
Relacja z IDA 2014
Relacja z IDA 2014
Relacja z IDA 2014
Relacja z IDA 2014
Relacja z IDA 2014


© 2001 - 2024 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony