Battle of the Year NEE 2005 - Relacja

Artykuł powstał dzięki wsparciu firmy Cropp townCropptown

25 czerwca w hali SDS-u w Szczecinie już po raz 5 odbyły się „BOTY EE”. Były to jedne z 24 przeprowadzanych w tym roku eliminacji, których celem jest wyłonienie najlepszych grup z całego świata. Zwycięzcy biorą później udział w największej i najbardziej prestiżowej edycji tej imprezy czyli "Battle Of The Year 2005". Odbędzie się ona po raz kolejny w Volkswagen Halle w Braunschweig już 22 października. Od tego roku uległa zmianie struktura eliminacyjna „Battle of the Year East Europe”. Oficjalne eliminacje zmieniły nazwę i nazywają się teraz „Battle of the Year North East Europe”. W tym roku w zawodach wzięły udział zespoły z Polski, Łotwy, Estonii, Litwy, Czech i Słowacji, wyłonione z BOTY Słowacja, Czechy, Polska oraz krajów Bałtyckich.

boty_03

Drzwi hali SDS zostały otwarte według planu o 16.00. Tancerze biorący udział w imprezie mogli wejść rzecz jasna wcześniej. Jak co roku na górze hali były stoiska z różnego rodzaju gadżetami dla b-boy'i (podkoszulki z logiem „BOTY”, czapki do bani, itd.). Na głównej sali znajdowała się scena a obok dj’ka. Wokół sceny było dużo miejsca wyłożonego płytami żeby BBoye nie biorący udziału w zawodach też mieli gdzie potańczyć. Z trzech stron były także miejsca siedzące, zwyczajowo oblegane przez co leniwszych imprezowiczów ;) Tancerze, którzy brali udział w imprezie rozgrzewali się na mniejszej sali obok.

boty_02

Przez pierwszą godzinę od otwarcia hali grał DJ Twister. Zawody oficjalnie rozpoczęły się o 17.00 prezentacją sędziów i DJ’i., które jak co roku poprowadził O.S.T.R’y. Podczas tegorocznych „BOTY NEE” zmagania BBoyów oceniał skład sędziowski w którym zasiedli: „Paulo” z Holandii, „Amigo” z Niemiec (z legendarnej już grupy „Flying Steps”) i „Cico” z Włoch (członek między innymi Killa Beez czy Spinkingz, a także jeden z 16 Bboyi, którzy walczyli na ostatniej edycji zawodów „BC One” w Berlinie). Oprócz Dj Twistera za adapterami „szalał” także Dj Cut Nice.

boty_01

Zasady tegorocznych „BOTY NEE” wyglądały następująco. Każde show musiało trwać nie dłużej niż 6 minut. Maksymalna liczba osób w grupie nie mogła przekraczać 10. Sędziowie oceniali pokazy w ośmiu kategoriach. Za każdą kategorię można było otrzymać od 1 do 10 punktów. Każda z kategorii ze względu na trudność miała swój własny przelicznik. I tak np. jeżeli grupa otrzyma 10 za prezencję na scenie (przelicznik 0,5) ostatecznie za tę kategorię otrzymała 5 punktów (10 razy 0,5 = 5 pkt) natomiast jeżeli otrzymała 10 za powermoves (przelicznik 1,6) ostateczną oceną było 16 punktów. Oceny za każdą kategorię, przemnożone przez przelicznik, były dodawane i w sumie dawały ostateczną ocenę sędziego. Oto oceniane kategorie i ich przeliczniki: synchronizacja 1,2, prezencja na scenie 0,5, muzyka i temat 0,8, choreografia 1,5, toprock/uprock 1,6, footwork/legwork 1,6, freezy 1,2, powermooves 1,6.

boty_04

W związku z dużym zainteresowaniem tą imprezą i dużą ilością ekip z Polski, organizatorzy już po raz drugi zorganizowali w tym roku dodatkowe eliminacje "BOTY Polska". Odbyły się one 23 kwietnia w Koninie. Ekipy, które zajęły tam cztery pierwsze miejsca automatycznie zakwalifikowały się do udziału w "BOTY NEE". W tym roku byli to: 1)"Crazy Squad", 2)"Ready To Battle", 3)"Nontoper Mielonka", 4)"Azizi". Właśnie te 4 grupy miały reprezentować Polskę w Szczecinie. Ostatecznie jednak na scenie zobaczyliśmy tylko dwie: „Ready To Battle” i „Crazy Squad”. Czemu? Jeżeli chodzi o „Azizi” można się było spodziewać, że „znowu” coś wywiną ;) Tym razem po prostu nie przyjechali i nie poinformowali wcześniej organizatorów o tym, że ich nie będzie. Grupa „Nontoper Mielonka” natomiast dopiero na imprezie zdała sobie sprawę, że nie są na siłach podjąć wyzwania (byli tylko w czwórkę czy w piątkę i chyba nie mieli muzyki), podobno chcieli tańczyć, ale w trakcie imprezy zrezygnowali. Szkoda ze obie te ekipy szybciej nie poinformowały organizatorów o swoich planach bo zamiast nich spokojnie w zawodach mogłyby wziąć udział inne, równie dobre ekipy z Polski. Na zawody nie dotarła także grupa ”Submission” z Estonii, ponieważ dwóch BBoyi od nich nie dostało wiz i próbowali przyjechać na paszportach znajomych. Mieli pecha i złapała ich policja. Z jednej strony szkoda, że nie przyjechali bo byli jedną z grup typowanych do walki finałowej. Z drugiej strony zwiększyło to szanse na wejście do finału polskiej grupy. Przejdźmy w końcu do samych pokazów. W tym roku z powodu nie obecności 4 grup, pokazy zostały podzielone na 3 bloki. Ostatecznie w pierwszym bloku tego dnia wystąpiły tylko 2 grupy i były to „Floor-Rockers” ze Słowacji i „Skefolt” z Łotwy. Nie będę opisywał każdego show z osobna. Napisze tylko o tym co przykuło moja największą uwagę. Po pierwszych dwóch pokazach nie ma co się za bardzo rozpisywać bo oba były przeciętne. Potwierdziły one tylko moje zdanie, że większość ekip z zagranicy, które przyjeżdżają na „BOTY NEE” sporo brakuje do Polski, i widać dużą różnice w poziomie.

boty_08

W przerwie odbył się koncert „Gurala”. W drugim bloku wystąpiły 3 ekipy. Jako pierwszą zobaczyliśmy grupę „Hollywood Stars” z Czech Po nich wystąpiła pierwsza tego dnia ekipa z Polski „Ready to Battle”. Na koniec tego bloku zobaczyliśmy show grupy „Naked Gun” z Łotwy. Podczas przerwy odbył się krótki pokaz tańca dziewczyn z Łotwy „Da Milkshake”. Mi osobiście bardzo się on spodobał mimo, iż składał się z prostych elementów, fajnie było zobaczyć na scenie płeć piękną w dodatku z kijami bejsbolowymi ;)

boty_05

Potem odbył się koncert OSTRego. W trzecim i zarazem ostatnim już bloku jako pierwsza zaprezentowała się grupa „Stylique Infection” z Czech, która pokazała bardzo interesujące show w klimatach „Alien vs. Predator” ;) Następnie swoje umiejętności zaprezentowała ekipa z Czech „NGS”. Trzecia w tym bloku wystapiła grupa „Crazy Squad” z Włocławka. Obie grupy z Polski zrobiły podobne show do tego co na pokazały na „BOTY Polska”. Jako ostatnia już tego dnia zaprezentowała się grupa „Camelot” z Łotwy. To właśnie ich show zostało uznane przez jury jako najlepsze. W sumie nie ma się co dziwić, mi także ich występ podobał się najbardziej. Cały czas coś się w nim działo, widać było prace całej grupy, na pewno sporo czasu poświęcili na zrobienie tego show. Była to jedyna zagraniczna grupa, która tego dnia zrobiła na mnie wrażenie ;)

boty_06

W czasie gdy jury obradowało nad tym kto zmierzy się w walkach finałowych odbył się koncert Tajai (Souls of Mischief/Hieroglyphics) i Scratch (The Roots). Po ogłoszeniu kto zmierzy się w pojedynku o 3 miejsce, dla każdego kto oglądał wszystkie prezentacje było już oczywiste kto będzie walczył o 1 miejsce. Obie bitwy finałowe trwały po 25 min. Pozostańmy jednak na razie przy walce o 3 miejsce. Zmierzyły się w niej grupa „Crazy Squad” z Włocławka i grupa „Skefolt” z Łotwy. Tak więc nie zabrakło Polskiej ekipy w finale ;) W tym pojedynku od początku lepsza okazała się grupa „Crazy Squad”, mieli odp na każde wyjście grupy z Łotwy, i zawsze dodawali coś więcej. W tej walce zobaczyliśmy dużo układów, łączeń ładnych figur i freeze’ów w większości wykonaniu grupy „Crazy Squad” rzecz jasna. Wynik tego starcia nie mógł być inny jak miażdżące zwycięstwo chłopaków z Włocławka. Między walkami finałowymi odbył się koncert „Pokahontaz”. W bitwie o pierwsze miejsce także nie zabrakło Polaków grupa „Ready To battle” dzielnie nas reprezentowała w pojedynku z grupa „Camelot” z Łotwy. Ta walka w porównaniu do poprzedniej było od samego początku do końca wyrównana. Obie grupy reprezentowały naprawdę wysoki poziom. Zobaczyliśmy dużo ładnych powerów, freeze’ów, układów, numerów i tańca. Całą walkę oglądało się dosłownie jednym tchem. Ostatecznie jednak po dłuższej naradzie jury zadecydowało, że lepsza w tym pojedynku okazała się grupa z Łotwy czyli „Camelot” i to właśnie oni będą reprezentować nas w Niemczech na „International Battle Of The Year 2005”. Po krótkim seciku Dj’a Cut Nice odbyła się ceremonia zwycięzców. Główną nagrodą dla zwycięzcy było 1000 euro oraz zakwaterowanie, wyżywienie i pobyt w Niemczech na finałach „BOTY”. Pozostałe grupy, które zajęły 2, 3, 4 miejsce dostały nagrody rzeczowe. Grupa „Camelot” na pewno będzie miło wspominać ten dzień gdyż nie dość, że wygrała całe zawody, jury przyznało jej także nagrodę za „Best Show”, krótko mówiąc ten dzień, był ich dniem ;)

boty_07

Po zawodach odbyło się także after party w klubie Soho. Za gramofonami działali tam: Dj Kostek i Dj Bambus z Pokahontaz.

Podsumowując tegoroczne „BOTY” nie będę ukrywał, że dla mnie jako Bboya, który był na wszystkich poprzednich edycjach ta edycja była najsłabsza. Pamiętam jak jeszcze 2 lata temu czekałem w długiej kolejce żeby dostać się na hale SDS, i jak od rana na korytarzu BBoye wymiatali w kółeczkach. W tym roku o godz. 16.00 nie działo się praktycznie nic, nie było nawet większych kolejek, ludzie przyszli dopiero później – na koncerty. W dniu imprezy okazało się także, że 4 ekipy nie biorą udziału, w tym wypadku to aż 25% łącznej liczny grup, które miały tańczyć. Zobaczyliśmy tylko 9 pokazów. W kółeczkach też wiało nudą, prawie nic się nie działo, a jeżeli już ktoś tańczył to byli Ci sami Bboye, którzy brali udział w zawodach. Czemu się tak stało? Moim zdaniem na imprezę przyjechało strasznie mało BBoyi i BGirls, a to właśnie dla nich jest ta impreza i to oni tworzą klimat. Bez nich żadna impreza breakowa nie ma sensu. Mam nadzieje, że na następną edycje za rok przyjedzie więcej polskich „wymiataczy” ;) W tym roku na hali SDS zebrało się łacznie z tancerzami, artystami i akredytowanymi - 1 500 osób. Pozdrawiam wszystkich obecnych na hali SDS, a przede wszystkim zwycięzców tego dnia czyli grupy „Crazy Squad” i „Ready To Battle”, którzy godnie nas reprezentowali i zacięcie walczyli do końca.

Peace. Oto miejsca jakie zajęły startujące ekipy podczas Boty NEE 2005: 1. Camelot (Łotwa) 2. Ready to Battle (Bydgoszcz) 3. Crazy Squad (Włocławek) 4. Skefolt (Łotwa) 5. Naked Gun (Łotwa) NGS (Czechy) 7. Hollywood Stars (Czechy) 8. Stylique Infection (Czechy) 9. Floor Rockers (Słowacja)

Facebook:
Kategoria: hip hop, breaking
Tagi: brak
  • Dodał: radi
  • Zakceptowany: 06.11.07
  • Ostatnie zmiany: 18.07.11

Najlepsze OKAZJE Streetwear
znajdziesz w aplikacji:
 ——>  SDEALS.PL  <—— © 2001 - 2022 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony