Skocz do zawartości
Wawix

Czym jest Uprock

Rekomendowane odpowiedzi

CZYM JEST BROOKLYN UPROCK

 

 

 

 

Taniec "Rock" znany także jako "Uprock", jest bardzo uduchowionym i konkurencyjnym tańcem ulicznym. Narodził się na Brooklynie w strefie Bushwick pomiędzy rokiem 1967 i 1968, jego twórcami byli Rubberband Man i Apache. Uprock tańczy się w synchronizacji z rytmem muzyki Soul i Funk, czasem niektórych utworów Rockowych. Taniec ten składa się z przesuwania stóp, obrotów, spinów, ruchów "Freestyleowych”, razem z nagłymi ruchami ciała zwanymi „Jerkami” i gestykulowaniem rękami zwanymi „Burn`ami” . Taniec ten angażuje dwóch lub więcej tancerzy, którzy tańczą osobno lub jako drużyna, tańcząc na przemian lub równocześnie. Takie wykonanie tego tańca nazywa się „Battle”.

Uprockerzy lub „Rockerzy” walczą przez czas całego utworu – od początku do końca w liniowej formacji zwanej „Apache Line”. Apache Line pozwala dwóm tancerzom lub dwóm ekipom (grupom tańczącym) stać naprzeciwko siebie twarzą w twarz co pozwala kierować Burny prosto w przeciwnika. Mimo, że czasami Uprockerzy wykonują wulgarne i pełne przemocy ruchy podczas wykonywania Burnów, kontakt fizyczny jest niedozwolony. Kontakt fizyczny jest zazwyczaj objawem braku doświadczenia.

Doświadczony Uprocker nigdy nie użyje fizycznego kontaktu by „spalić” swojego przeciwnika. Doświadczeni Uprockerzy również doskonale znają utwory do których tańczą. Używają słów jak i każdego elementu muzyki by przewyższyć przeciwnika. By opanować Uprock potrzebne Ci są: dyscyplina, cierpliwość, serce, dusza i wiedza.

 

By uchwycić esencję tego tańca i by zostać dobrym Uprockerem, NAJWAŻNIEJSZĄ rzeczą jest poznanie HISTORII Uprocku.

 

Walka Uprockowa jest całkiem podobna do walki Bboyowej. Do walki potrzebnych jest dwóch przeciwników lub dwóch ekip. Jednakże jest jedna wielka różnica… Rockerzy tańczą do całego utworu, kiedy Bboye tańczą wyłącznie do „Breaku”. Rockerzy potrzebują indywidualnego przeciwnika lub grupy ustawionej w Apache Line, Bboye zaś rozgrywają walki w kółku. Muzyka wyznacza Rockerowi kiedy wykonywać Burny, Jerki jak i Freestyle. Dlatego też znajomość muzyki jest kluczem do zwycięstwa podczas Walki. Każdy Rocker musi trzymać linię w formacji dopóki ktoś nie klepnie go w ramie by inny Rocker mógł zająć jego miejsce lub dopóki przeciwnik się nie podda. Rocker musi wykonywać Jerki, Burny lub swoje własne dynamiczne ruchy do Break`u, a Freestylować i wykonywać Freestyle`owe Burny do reszty utworu. Rockerzy tańcza tak by stworzyć iluzję opowiadania jakiejś historii. To coś zupełnie niepodobne do Bboyi którzy wchodzą, tańczą i wychodzą do poszczególnego fragmentu utworu. Kiedy Rockerzy toczą Walkę, mogą zostać klepnięci w ramie przez innego Rockera by jego miejsce w Walce zajął inny członek ekipy. On lub ona wychodzi wtedy z Apache Line a jego miejsce zajmuje następny Rocker. To dowód szacunku dla obu Rockerów.

 

W Apache Line Rockerzy muszą pozostawać w formacji liniowej, mogą jednak zamieniać uczestników nie przerywając Walki. Freestyle lub rutyny wykonywane są dopóki nie rozpocznie się Break Utworu.

Podczas Breaku obaj Rockerzy muszą wykonywać Burnsy lub Jerki bez kontaktu fizycznego.

Kiedy dojdzie do kontaktu fizycznego, nie uznaję się punktu lub Burna winnemu.

Walka Rockingowa nie polega na wykonywaniu Burna za Burnem, polega na ciągłej rotacji Burnów i Jerków po to by dać przeciwnikowi czas i miejsce do wykonania Burna z klasą (stylem). Pamiętajcie, ze to znajomość muzyki i styl zwycięża we względach Rockera.

 

 

 

 

jest to material ze strony DynastyRockers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak i gdzie się tego nauczyć? Chodzi mi o postawy takie jak np. w youtube bo ja bardziej ćwiczę break'a ale do tego może się przydać uprock ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając strony akceptujesz: Warunki użytkowania, Regulamin i Polityka prywatności.