Skocz do zawartości
-Kostuch-

Mieszanie BBoyingu z Rockingiem (Wary The Warrior)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Nie wiem, czy jest sens wrzucac tutaj cokolwiek w tym temacie. Były warsztaty z Warym, mowil to samo co na filmiku, a dalej widze osoby ktore byly na tych warsztatach i urozmaicaja sobie top rock jerkami. Rozumiem, ktos moze nie miec szacunku dla rockerow, ale byly tez warsztaty z Kenem Swiftem, ktory mowil ze elementy rockingu nie są top rockiem, dlaczego wiec na kontestach top rockowych widac dalej ludzi robiących jerki? Peace

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myśle, że problem nie leży w braku szacunku dla rockerów, a w zwykłej ignorancji 8)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chodzi tu o jerki ani o żadne inne ruchy.

Chodzi o styl tańca.

Jerk to tylko ruch.

Jeśli wykonasz go z breakingowym secie z breakingowym groovem to będzie to breakingowy ruch.

Tak samo jak np. z thomasem.

Ruch zaczerpnięty z akrobatyki, ale wykonywany inaczej niż w akrobatyce, stał się ruchem breakingowym.

Jeśli wkomponujesz jerk w swój toprock nie tracąc przy tym groovu charakterystycznego dla breakingu to nadal tańczysz breaking.

Mam nadzieję, że jasno sie wyraziłem (jak nie... trudno).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ken Swift mówi, że nie powinno się robić jerków w toprocku więc dlaczego uważasz, że jest inaczej ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Jerk to nie jest ruch, to jest jeden z 3 elementów rockingu. Ruch to kroki z freestylu, ktore mozesz wlesc swoj top rock jesli dolozysz do tego b-boyowa flave i nikt tego nie neguje.

Powermoves to element b-boyingu. Sprobuj wplesc kola np. do Lockingu i nadaj temu lockingowa flave, ciekawe co powiedzą ci lokerzy.

Z ta ignorancja to trafne spostrzezenie.

Bez spiny. Peace

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Suseł dobrze to porównał... właśnie to jest sedno sprawy. Jerk jest częścią, filarem Rockingu tak samo jak Topsy, Footwork czy Freezy dla BBoyingu. Przykre jest to że wielu ludzi sprowadza to jedynie do "robienia przysiadów" w rytm muzyki. Zwykła ignorancja jak to powiedziano wyżej.

Tak samo jak nie łączysz BBoyingu z Poppingiem albo nawet Sambą tak samo nie łącz go z Rockingiem, proste. To nie jest mój wymysł, tak mówią największe autorytety na świecie więc kim jesteśmy aby kwestionować ich zdanie? Tak samo było 4 lata temu gdy połowa ludzi mówiła "jebać foundation, ja kręce bary" i nie przekonywało ich to że największe koty na świecie mówiły "poznaj podstawy i tańcz". Teraz to zrozumieli i robią dobry BBoying, pojmując że jednak zdanie tych autorytetów miało jakiś sens.

A nawet pomijając autorytety... czy to nie jest po prostu logiczne że tego się nie łączy?:D

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie lubię wdawać się w "dyskusje" na break.pl, bo z reguły nic z nich nie wynika, ale raz na jakiś czas pobawić się mogę.

Breaking od początków swego istnienia czerpał inspiracje z różnych form tańca, sportu itp.

Gdyby nie zapożyczenia ze stepowania, charlestona, tańców latynoamerykańskich, capoeiry, sztuk walki, akrobatyki i wielu innych tworów ludzkich związanych z ruchem, breaking byłby dużo uboższym stylem tańca.

Dlaczego więc nie można wziąć czegoś z rockingu (z którego breaking czerpał jeszcze w latach 70-tych i na którym opartych jest sporo ruchów w top rocku), nadać temu bboyowego charakteru i wpleść w swój breaking?

Co w tym złego?

To, że ułożysz swoje ciało w taki czy inny sposób nie musi oznaczać, że tańczysz taki, a nie inny styl tańca.

To, że dany ruch czy dana technika jest charakterystyczna dla danego stylu tańca to już inna sprawa.

Jerki są charakterystyczne dla rockingu, ale nie oznacza to wcale, że nie można wykorzystać ich w innych stylach tańca.

Popatrzcie na breaking z lat 80-tych i na breaking dzisiaj.

Doszła ogromna ilość ruchów, technik itp.

Zmiana jest tak duża, że można pomyśleć, że dzisiejszy breaking to zupełnie inny styl tańca, bazujący jedynie na oryginalnym stylu.

Dlaczego więc nie wierzyć tym, którzy mówią, że breaking już nie istnieje?

Odpowiedź jest prosta - pozostał groove.

Ten charakterystyczny sposób wykonywania ruchów.

Nawet jeśli przyjrzycie się tancerzom hip-hop wykonującym breakingowe ruchy (dobrym przykładem jest Dedson z Wanted), można łatwo dostrzec, że nie jest to breaking, właśnie poprzez sposób wykonywania tych ruchów.

To jest właśnie różnica między stylami tańca.

1 ruch wykonywany na różne sposoby w różnych kontekstach nabiera różnych znaczeń.

Dajcie mi jakiś przekonujący argument, a przyznam się do błędu.

Sprobuj wplesc kola np. do Lockingu i nadaj temu lockingowa flave

Stary... nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale to całkiem niezły pomysł.

p.s. A widział ktoś z was filmiki Mr Wiggles'a, na których dodaje breakingowe ruchy do poppingu?

za***ista sprawa, jak znajdziecie to zobaczcie koniecznie, może wtedy zrozumiecie o co mi chodzi (a może nie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Suseł dobrze to porównał... właśnie to jest sedno sprawy. Jerk jest częścią, filarem Rockingu tak samo jak Topsy, Footwork czy Freezy dla BBoyingu. Przykre jest to że wielu ludzi sprowadza to jedynie do "robienia przysiadów" w rytm muzyki. Zwykła ignorancja jak to powiedziano wyżej.

Tak samo jak nie łączysz BBoyingu z Poppingiem albo nawet Sambą tak samo nie łącz go z Rockingiem, proste. To nie jest mój wymysł, tak mówią największe autorytety na świecie więc kim jesteśmy aby kwestionować ich zdanie? Tak samo było 4 lata temu gdy połowa ludzi mówiła "jebać foundation, ja kręce bary" i nie przekonywało ich to że największe koty na świecie mówiły "poznaj podstawy i tańcz". Teraz to zrozumieli i robią dobry BBoying, pojmując że jednak zdanie tych autorytetów miało jakiś sens.

A nawet pomijając autorytety... czy to nie jest po prostu logiczne że tego się nie łączy?:D

Pozdrawiam

a ja sie nauczylem od najwiekszych kotow, z etrzeba czerpac inspiracje ze wsyztskeigo co jest mozliwe. ken swift mowiac ze nie robi sie jerkow i burnsow w top rocku, mial na mysli ze ot nie jest top rock. co nei znaczy,ze nie mozna tego uzywac jako po rpostu jakis krokow w calym secie. tak samo breaklyn rock. jak chcesz to to robisz, ale nie na contescie toprockowym. top rock to top rock, rocking to rocking. jesli chodzi o wlaczenie tomasa do lockingu, to mysle ze to niezly patent;)jeden obrot tomasa na slynny siad plitkarki bylby spoko. tak samo popping w breakingu, jasne ze nie wyjdziesz i nei zaczniesz napierdalac seta poppingowego a potem zejdziesz na dol. ale ruchy poppingowe jak najbardzije mozna brac. robil to remind, ivan a nawet u nas decu na bance albo bartazz na freezie. w czym wiec problem? breaking polega na tym wlasnie ze majac podstawy, kumajac rytm, groove i majac flejwe, wkaldasz w niego wsyztsko co czujesz, co znasz i co masz w glowie tak? a tym bardziej tak podobny w feelingu taniec jak rocking. ale powtarzam, ze rockingu nie robi sie na contescie top rockowym.

pis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Po czesci zgadzam sie z toba Temps po czesci nie.

Wracajac do mojego przyklady robiąc w lockingu jedno kolo i spadajac na siad mozesz wygladac spoko, ale jak zaczniesz napierdalac 5 kol i spadniesz na siad to juz nie bedzie chyba takie fajne. Chociaz moge sie mylic oczywiscie.

To samo wychodzi bboy robi top rock i robi sobie jakis ruch schodzi w dol jak przy jerku i dalej kontynuuje top rock, wyglada dobrze. Ale jak wychodzi i zaczyna sobie robic kilka jerkow pod rzad to juz nie czerpanie inspiracji tylko wykorzystanie filaru z innego tanca.

Oczywiscie nie mowie tu o kolach, bo w kolach mozesz robic co chcesz i nie mowie tu o top rockowym kontescie bo mysle ze tu sie zgadzamy, ze jerki to nie top rock.

A wracajac do inspiracji, chcialbym napisac ze nikt nie zwrocil uwagi na to ze napisalem, ze sa w rockinie kroki freestylowe z ktorych mozna czerpac inspiracje i zmienic to na b-boyowy styl, ale tak jak juz mowilem wklejanie filaru z innego tanca do top rocku to juz nie jest to.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wklejanie...no wlasnie. ja tu mowie o inspiracji, wykozystywaniu. prawdziwy bboy nic nei wkleja. wszytsko co robi bboy jest jego wlasne, oryginalne i przede wszystkim bboyowe. wiec jesli bboy bedzie chcial uzyc czegos, czego nauczyl sie w rockingu, to uzyje to w sposob bboyowy.

btw. dlaczego gimnastycy nie czepiaja sie bboyow, popperzy, lockerzy, karatecy, tylko wlasnie rockerzy??? i dlaczego to rockerzy probuja mowic bboyom co moga, aczego nie? nie wydaje sie to dziwne? dla mnei to jest bzdura. nikt nikomu nie ma prawa zabraniac, ani ustalac regul , szczeoglnie jesli to inny taniec. rocking nie jest tak popularny jak breaking i to chyba rockerow najbardziej denerwuje. jesli ktos robi czysty rocking z feelingiem rockingowym, z calym freestylem z rockingowym groovem oraz burnsy to nie tanczy breakingu. i jako bboy jest takim samym toyem jak ktos kto zbajtowal pol seta od kogos. al ejsli ktos jara sie rockingiem i czuje zeby wj***c go w swoj breaking i zrobi to dobrze to jest kotem. jesli tak nie jest, to polowa legend, jednych z najlepszych bboyow wszechczasow trzeba by uznac za ignorantow, toyow albo niedouczonych, lacznie z pionierami z bronxu.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rockerzy czepiają się dlatego, bo bboye uważają "uprock" za część bboyingu, wykonują uproszczone jerki w swoich setach twierdząc, że robią to dobrze, nie wiedzą o rockingu zazwyczaj nic, chociaż rocking zainspirował ludzi do stworzenia bboyingu i to nie tylko rockerzy mówią co można a co nie, wspomne tu raz jeszcze Kena Swifta, który zresztą sam teraz uczy się od takich rockerów jak Mr. Loose czy Burn One.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Dlatego wlasnie napisalem, ze nie wiem czy warto dodawac tu cokolwiek w temacie wplatania Rockingu do b-boyingu, bo skoro Wary powiedzial to co mowili mu OGs i Kenny powiedzial swoje zdanie, to co moze co innego moze przekonac ludzi jesli nie to? nic.

Kazdy robi swoje, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Rockerzy czepiają się dlatego, bo bboye uważają "uprock" za część bboyingu, wykonują uproszczone jerki w swoich setach twierdząc, że robią to dobrze, nie wiedzą o rockingu zazwyczaj nic, chociaż rocking zainspirował ludzi do stworzenia bboyingu i to nie tylko rockerzy mówią co można a co nie, wspomne tu raz jeszcze Kena Swifta, który zresztą sam teraz uczy się od takich rockerów jak Mr. Loose czy Burn One.

moze....ja wiem ze ten temat byl poruszany milion razy i widzialem milion razy wywiady i wypowiedzi rockerow i bboyow na ten temat i szczerze tym zygam. i po prostu wydaje mi sie ze ponowne umieszczeni czy zakaldanie tego tematu nic nie da, bo ci co mieli to zrozumiec to zrozumieli, a ci co nie to nie. niektorzy odbiora to tak jak ja, inni tak, ze w ogole nie mozna nawte patrzec na rocking, beda sie bali anwet na niego psojrzec, zbey potem przypadkiem nie zaadoptowac jakiegos movesa, a inni beda mieli w d*pie wsyztsko.

a co do wiedzy o rockingu, wiesz przysiad z dotknieciem podlogi, to nie musi byc jerk, wiec ktos kto uzywa takiego movesa, nie musi chyba dysponowac jakas wielka wiedza na temat rockingu. a jelsi ktos robi umiejetny, prawdziwy rocking, to raczej chyab nei wrzuca go w sety, bo skoro takowy robi, to oznacza, ze nabyl odpowiednia wiedze, bo wydaje mi sie, ze tego tanca nei da sie samemu nauczyc tak po prostu, uwazam, ze bboye ktorzy nasladuja rocking w swoich setach, nie robia rockingu, bo nie maja nawet tego groovu. robia to inaczehj, po sowjemu, bo groove wydobyli z siebie i z muzyki, a nie z filmikow. a skoro napierdalaja breaking, to jest to groove breakingowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Zgadzam sie z tym postem Temps. Problem polega na tym, ze nie maja wiedzy, plataja jerki i mowia ze robia aprock i ze to jest spoko, a pozniej tak jak np. we Francji mówia King Uprockowi, ze c*** wie i ze uprock przeszedl ewolucje i beda i tak robic swoje. I wlasnie na takiej ignorancji prawdziwy uprock traci tozsamosc i jest splycany, dlatego wlasnie rockerzy tak sie cisnieniuja. peace

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz rację, ale nie chodzi tu o ruch "przysiad" wykonany podczas toprocku, chodzi raczej o coś w tym stylu :

Przysiad o którym mówisz często robi np. Remind, ale to nie wygląda jak jerk i dlatego moim zdaniem jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dlatego wlasnie napisalem, ze nie wiem czy warto dodawac tu cokolwiek w temacie wplatania Rockingu do b-boyingu, bo skoro Wary powiedzial to co mowili mu OGs i Kenny powiedzial swoje zdanie, to co moze co innego moze przekonac ludzi jesli nie to? nic.

Kazdy robi swoje, pozdrawiam

no wlasnie;]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zgadzam sie z tym postem Temps. Problem polega na tym, ze nie maja wiedzy, plataja jerki i mowia ze robia aprock i ze to jest spoko, a pozniej tak jak np. we Francji mówia King Uprockowi, ze c*** wie i ze uprock przeszedl ewolucje i beda i tak robic swoje. I wlasnie na takiej ignorancji prawdziwy uprock traci tozsamosc i jest splycany, dlatego wlasnie rockerzy tak sie cisnieniuja. peace

a no to teraz rozumiem...i nie dziwie sie rockerom, tot ak jak cyrkowcy nazywaja siebie boyami co bboyow wqrwia. ale ja ogolnie w polsce niczego takiego nei zauwazylem, stad te moje rozzalenie;]

nie wiem czemu, ale umknela mi ta wypowiedz;]

pokoj

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a no to teraz rozumiem...i nie dziwie sie rockerom, tot ak jak cyrkowcy nazywaja siebie bboyami co bboyow wqrwia. ale ja ogolnie w polsce niczego takiego nei zauwazylem, stad te moje rozzalenie;]

nie wiem czemu, ale umknela mi ta wypowiedz;]

pokoj

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiście nigdy nie uważałem się za rockera, ale znam podstawy tego tańca, bo poniekąd zbudował on styl tańca który kocham i którym zajmuje się od 2000r.

Nigdy nie miałem z tym problemów, że czasem zdarzyło mi się używać ruchów rockingowych w moim top rockingu. Chociaż nigdy nie starałem się tego tańczyć w taki sposób jak rocker jednak używałem tych ruchów jako część mojego top rockingu.

Będąc nawet w NYC na brooklyńskich treningach z Break Easy od którego nauczyłem się na prawdę podstaw tego tańca i potrafiłem go w podstawowej formie zatańczyć, no i będąc tam nigdy nie miałem oporu ani nikt wtedy z nas, a byli tam m.in flow mo, ghost crew, zebra mob i wielu innych b-boys żeby uczyć się tańczyć rocking, trenować go i łączyć z b-boyingiem, break easy nawet się tym jarał!

To jedna z kolejnych rzeczy, która mnie inspiruje i dzięki której można budować swój styl.

Po za tym uczyłem się od b-boys, którzy tańczyli przez całe albo połowę lat 90-tych niestety oni nie wiedzieli tego co ja i używali rockingu jak chcieli.....

Po za tym nie bierzecie wszystkiego co mówią inni tak serio. Musicie mieć dystans do każdej informacji, każdej historii którą słyszycie. Jeśli ktoś miałby powiedzieć mi, że tańczę rocking będąc b-boyem i na b-boy jamie bo wsadziłem komuś "laskę do buzi" to sorry,a przecież to jest old schoolowy burn, nie?!

Pzdr, Cetowy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mi nie chodzi o umiejętne wplecenie jerka w set z breakingową flavą, sam używam go czasem jako drop'a... chodzi mi o sytuacje typu gdy ktoś robi Top Rock, nagle zaczyna robić jerki, burny z przeciwnikiem, potrwa to 10 sekund po czym bboy kontynuuje seta... nie widać już w tym breakingu tylko coś zupełnie z innej bajki... mam namyśli takie wykorzystywanie jerków w setach... pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Inspiracja i zrobienie czegoś swojego ok, ale używanie jerków w secie to tak jak Suseł powiedział robienie powermovesów w lockingu, u Ciebie Cetowy nigdy nie widziałem jerków, dlatego wiem, że wiesz jak czerpać inspiracje i o co nam chodzi, ale niektórzy poprostu tego nie zrozumieli i robią sobie jerki bo to fajnie wygląda. Nikt nie robi toprocku i nagle zaczyna tańczyć popping bo każdy wie, że to nie jest ok, ale dużo ludzi ciągle tańczy bboying by zaraz zacząć tańczyć rocking w jednym secie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Inspiracja i zrobienie czegoś swojego ok, ale używanie jerków w secie to tak jak Suseł powiedział robienie powermovesów w lockingu, u Ciebie Cetowy nigdy nie widziałem jerków, dlatego wiem, że wiesz jak czerpać inspiracje i o co nam chodzi, ale niektórzy poprostu tego nie zrozumieli i robią sobie jerki bo to fajnie wygląda. Nikt nie robi toprocku i nagle zaczyna tańczyć popping bo każdy wie, że to nie jest ok, ale dużo ludzi ciągle tańczy bboying by zaraz zacząć tańczyć rocking w jednym secie

po co znowu wracac do tego samego??? myslalem ze juz doszlismy do porozumienia. kazdy z ans przedstawil swoja opinie, a ty probujesz nam po raz kolejny przedstawic o co ci chodzi. my umiemy czytac i doskonale rozumiemy o co ci chodzi. dlatego wydaje mi sie, ze zbedne jest powtarzanie ze nei chodzi ci o inspiracje, a chodzi o uzywanie rockingu.

peace

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

My doszliśmy, ale Sickstep dołączył się troszkę później do rozmowy dlatego odpowiadam na jego posta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi