HISTORIA GRUPY "BROKEN STEPS"

HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS

(tekst pochodzi z oficjalnej strony Broken Steps, od paru lat nieaktualizowanej) Historia BROKEN STEPS i kronika szczecińskiego b – boying'u. Pomysł spisania tej historii powstał już jakiś czas temu. To było chyba zaraz po tym jak stwierdziłem, że trzeba zrobić stronę o b – boying'u. Szukałem wtedy w sieci czegoś na ten temat, no i owszem znajdowałem. W Stanach, w Japonii, w Szwecji, wszędzie tylko nie w Polsce. Pamiętam też, że przeglądałem różne polskie gazetki, które powinny się tą tematyką zajmować. W nich także nie znajdowałem nic, no prawie nic, bo czasami zdarzały się jakieś artykuły przyprawiające mnie o dreszcze i tym samym wywołujące uczucie niechęci do danej pozycji wydawniczej. Minęło już wiele czasu. I co? I nic. W sieci nic. W gazetkach nic. A nasza strona zaistniała i mam nadzieję, że kto interesuje się break dance'm ten wreszcie będzie mógł coś ciekawego przeczytać na ten temat. Ale zaraz, zaraz o czym to ja wcześniej pisałem. A więc historia b – boying'u w Szczecinie i historia BROKEN STEPS zarazem powinna zostać napisana i opublikowana już wtedy, na samym początku. Wszak nazywamy tę stronę oficjalną stroną BROKEN STEPS.

Człowiek tu zagląda a tu nic na temat samej grupy. Mam jednak dobre wytłumaczenie. Zwlekałem z tą historią przez dłuższy okres czasu z jednego, ale za to istotnego powodu. Otóż chodzi o to, że kiedy w Szczecinie pojawiły się pierwsze ślady break dance'a, a był to rok 1986, to ja spisujący tę historię byłem dziewięcioletnim dzieciakiem z zerowym pojęciem o istnieniu tego rodzaju tańca. Przez pewien czas miałem nawet wątpliwości czy jestem w ogóle odpowiednią osobą do spisania tego co tu przed sobą widzicie. Wątpliwości te rozwiałem oczywiście sam zadając sobie pytanie, kto w ogóle będzie miał ochotę brnąć przez wszystkie te wydarzenia i przelewać je na ekran monitora. Oczywiście, że nikt no bo komuż by się chciało. Tak więc poniżej widzicie kronikę b - boying'u w Szczecinie od jego początku aż po dzień dzisiejszy. Ponieważ trudno mi było zebrać dokładne informacje z tego najstarszego okresu, a niektórych rzeczy z okresu późniejszego dokładnie nie pamiętam, ograniczam się więc do wydarzeń najistotniejszych. Kronika ta, mam przynajmniej taki zamiar, będzie w przyszłości aktualizowana i poszerzana o nowe wydarzenia i fotografie. Mam również nadzieję, że uda mi się te przyszłe wydarzenia opisać w sposób bardziej dokładny niż te, które datowane są na lata osiemdziesiąte czy początek lat dziewięćdziesiątych. Jeżeli chodzi o imprezy to w kronice tej znaleźć będzie można jedynie informacje bardzo konkretne, czyli gdzie i kiedy była impreza, kto wygrał itp.

Natomiast dokładne relacje przeczytać będzie można jako oddzielne artykuły. No dobra, a teraz kronikę czas wreszcie już zacząć. Mamy więc rok 1986. To już drugi rok po tym jak film "Beat Street" wywołuje falę mody na break dance'a. W Polsce już się tańczy. Rok wcześniej w 1985 odbywają się przecież pierwsze mistrzostwa Polski w Piotrkowie Trybunalskim. BE – BOP. Tak nazywa się pierwsza szczecińska grupa. Jej treningi odbywają się w klubie Atut. W skład grupy wchodzą: bracia CIESIELSCY, bracia LASKOWSCY, KRZYSZTOF BUKOWSKI i JACEK CZERKIES. Niestety ksywy tych ludzi nie są mi znane. BE – BOP w tym samym roku jedzie na drugą edycję mistrzostw Polski do Piotrkowa. Tam zajmuje pierwsze miejsce. W samym natomiast Szczecinie członkowie BE – BOP'u organizują pierwsze mistrzostwa naszego miasta. Podobno odbywają się one na zamku. BE – BOP tańczy głównie electric boogie

. Jako pierwszy w Polsce wprowadza też stop klatkę do tego stylu. Często podczas występów grupa przebiera się w stroje wzorowane na te z księstwa warszawskiego. W 1987 BE – BOP rozpada się. Pozostają jedynie ZBYSZEK CIESIELSKI i JACEK CZERKIES, którzy zakładają nowy skład występujący pod nazwą B. B. RAP. Z czasem do tej nowo powstałej grupy przyłączają się inni b – boy'e: STYLIAN TOMOW, STOGO, LANDO, ERYK, BĄBEL, KUBA ŻURAWIECKI I MIREK BURZA.

Zdjęcie grupy (od lewej od góry: Tomasz Wieczorek, Stylian Tomow, Paweł, Tomasz Landowski (Lando), Jacek Czerkies (Kolor), Kuba Żurawiecki (Żuraw), Bąbel, Eryk Zaremba, Zbyszek Ciesielski, Piotr Żogo (Stogo), Mirek Burza.

W tym też roku B. B. RAP zajmuje drugie miejsce na III mistrzostwach Polski w Piotrkowie. Rok 1988 jest bardzo ważny dla STOGA i LANDA. W tym właśnie roku odbywają się w klubie Słowianin dni Rostoku. Z tej okazji mają miejsce występy niemieckiej grupy CRAZY SEVEN. To właśnie wtedy STOGO i LANDO postanawiają, że wezmą się porządnie za parter czyli b - boying. Do tej pory zajmują się głównie electric boogie. Na IV-tych mistrzostwach Polski w Piotrkowie B. B. RAP nie zajmuje żadnego miejsca.

Półfinały IV mistrzostw polski - STOGO W tym roku ma miejsce jeszcze inna impreza. Jest to Puchar Polski w Krakowie. STOGO zajmuje I miejsce po występach solowych w b – boying'u. 1989 to rok, w którym przestaje istnieć B. B. RAP a powstaje STEADY BEAT. Nie ma dokładnych informacji kiedy to następuje. To może być jeszcze koniec 1988, ale równie dobrze środek 1989. Na początku do STEADY BEAT wchodzą STOGO, LANDO, ERYK i GREECE. Na V-tych mistrzostwach Polski nie zajmują nic jako grupa, ale STOGO zdobywa po występach solowych pierwsze miejsce. W tym roku STEADY BEAT jedzie jeszcze na Ogólnopolski Przegląd Zespołów Tanecznych Break Dance do Wałcza. Grupa zajmuje pierwsze miejsce, a po występach solowych znowu najlepszy jest STOGO. Drugie miejsce przypada ERYKOWI. Najważniejszym wydarzeniem tego roku jest niewątpliwie wyjazd STOGA na mistrzostwa Europy, które odbywają się na Węgrzech. Oprócz STOGA jadą tam jeszcze dwaj inni b – boy'e. Piotr Błaszczyk z Kielc i Jarek Staniek z Warszawy. Turniej kończy się dla STOGA zdobyciem IV-tego miejsca i niezłego pucharu. 89 to jeszcze kilka innych mniejszych wydarzeń. Przestaje tańczyć ERYK. Do STEADY BEAT wchodzą coraz to nowi ludzie: DUGI, PASIAC, CYGAN, DJMB. W tym lub następnym roku zaczyna tańczyć także DOBRY i BANAN. W 1990 nie dzieje się zbyt wiele no może poza tym, że STOGO znowu zajmuję I miejsce solo, ale tym razem w electric boogie. Ma to miejsce na Breakowisku w Gnieźnie. 1991 to cholernie długi i ciekawy rok szczecińskiego b – boying'u. STOGO znowu wyjeżdża na mistrzostwa Europy. Tym razem odbywają się one w Szwajcarii, a dokładniej w mieście Yeverden Ovest. W tej wyprawie towarzyszą STOGOWI jeszcze inni b – boy'e czyli: PRUSAK i KIEŁPO z Gniezna oraz WEMBLEY z Kielc. Ostatecznie STOGO zajmuje VII miejsce w b – boying'u i IX w electric boogie. W samym Szczecinie STOGO organizuje mistrzostwa naszego miasta, po których to klasyfikacja wygląda mniej więcej tak: B – boying: I miejsce – LANDO II miejsce – DOBRY III miejsce – DJMB

 PASIAC we własnej osobie

Electric boogie: I miejsce – PASIAC II miejsce – CYGAN III miejsce – ARTES

Oni z dyplomami w rekach

Mocna ekipa jedzie w tym roku na mistrzostwa Polski do Warszawy. W sumie występ ten kończy się ogromnym sukcesem. II miejsce w b – boying'u zajmuje STOGO, III miejsce LANDO, a V miejsce DOBRY. W electric boogie III miejsce przypada PASIACOWI. Pod koniec roku ma miejsce wydarzenie chyba najważniejsze. STOGO, LANDO i GREECE zakładają nową grupę. Jest to BROKEN STEPS. Zaraz po tym wszyscy trzej b – boy'e wyjeżdżają do Szwecji. Celem tej podróży ma być podjęcie załatwionej wcześniej pracy. Jak się jednak okazuje już na miejscu pracy nie ma, pieniędzy na powrót także nie. Jakoś trzeba zarobić, więc rozpoczyna się okres tańca na ulicy. Już na początku chłopaki mają szczęście. Poznają niejakiego BILLY SMITHA, który także tańczy. To on załatwia im mieszkanie. Później następuje zetknięcie ze znaną grupą THROWN DOWN ROCKERS i wspólne bitwy na ulicy. Po około dwóch miesiącach BROKEN STEPS wraca do Polski. Pamiątką z tego okresu jest na pewno wywiad, który członkowie BROKEN STEPS udzielili do pierwszego numeru znanej w kręgach hip – hop'owych gazetki "Underground Production". W tym roku razem z SIXĄ I CELENEM rozpoczyna swoje treningi CERBER. Rok 1992 to załamanie się szczecińskiej sceny tańca break dance. Tańczy coraz mniej ludzi. Z BROKEN STEPS odchodzą GREECE i LANDO. GREECE zakłada rodzinę, LANDO idzie do zakonu. Ta kiepska sytuacja trwa przez cały rok 92 i część roku 93. 93 to poprawa sytuacji. Wszyscy b – boy'e ze Szczecina tańczą teraz razem. Treningi odbywają się w klubie Słowianin. Można tu spotkać STOGA, DOBREGO, BANANA, PASIACA, CERBERA i GROMADERA. W 1993 odbywają się także zawody w Kielcach, gdzie STOGO zajmuję III miejsce. Pierwszym ważnym wydarzeniem roku 1994 jest reorganizacja BROKEN STEPS. W jej skład wchodzą teraz cztery osoby: STOGO, PASIAC, DOBRY i BANAN. W tym roku odbywa się w Szczecinie pierwszy międzynarodowy turniej tańca break dance. Przed samą imprezą nikt nie spodziewa się, że będzie ona aż tak znacząca. To właśnie wtedy następuje zetknięcie polskiego b – boying'u z najbardziej znanymi przedstawicielami tego tańca z Europy zachodniej. Pojawiają się tu ludzie z OUT OF CONTROL z Danii, FREEZE z THROWN DOWN ROCKERS ze Szwecji. No i w końcu BATTLE SQUAD z Niemiec. Dla wielu wyczyny STORM'a, SPEEDY'ego i SWIFT'a są bodźcem do dalszego szybkiego rozwoju. Jeśli chodzi o wyniki tego turnieju to pierwsze miejsce po występach solowych zajmuje STOGO. Jest to ostatni turniej, w którym bierze on udział jako zawodnik. Zaraz po imprezie do składu BROKEN STEPS dołącza CERBER.

Broken Steps w pięciososbowym składzie (od lewej CERBER, DOBRY, STOGO, PASIAC, BANAN

W czerwcu tego roku grupa, a właściwie jej część wyrusza na swą pierwszą imprezę poza Polską. Impreza ta odbywa się w Dortmundzie, a pobyt na niej owocuje zawiązaniem trwalszych znajomości z b – boy'ami z innych krajów głównie z Niemiec. Później propozycje sypią się same. Najpierw grupa zostaje zaproszona na festiwal hip – hop'owy Mzee Frisch do Kolonii a później na B – boys Jam w Kiel.

DOBRY, STORM ,CERBER

Kiel '94

1995 to kolejny bardzo dobry rok dla grupy. BROKEN STEPS jedzie na ogromną imprezę do Berlina. Ta impreza to Swat Posse Jam.

 Swat Posse Jam

Później ważnym wydarzeniem jest udział w międzynarodowej imprezie Battle of the Year . Jedną ekipę wraz z BROKEN STEPS tworzą wtedy jeszcze trzej inni b – boy'e: SALI, FRYTA i BLOW. Wszyscy trzej pochodzą z Włocławka. W tym roku w Szczecinie zorganizowany zostaje po raz drugi duży międzynarodowy turniej. Ponieważ jego organizacją zajmują się głównie członkowie BROKEN STEPS otrzymuje on nazwę Broken Steps Battle Jam. Jest to pierwszy turniej w owym czasie w Polsce, którego finał odbywa się w postaci bitwy. I na tej imprezie nie brakuje gości z zagranicy. Tym razem są to przede wszystkim ludzie z Berlina: SPEICHE, AMIGO, PAT, HAWK i inni. Jest także STORM i SWIFT z BATTLE SQUAD. Od strony muzycznej imprezę prowadzi DJ POETIC ROCK z Bremen. Po finałowej bitwie nie ma zwycięzcy. Tak więc obydwie grupy zajmują pierwsze miejsce. Są to GOLD STREET BOYS z Kołobrzegu i WEDDING B – BOYS z Berlina. Trzecie miejsce zajmuje SCRAB BEAT z Włocławka.

W grudniu 1995 roku odbywają się we Włocławku I Ogólnopolskie Konfrontacje Freestyle. Na tych zawodach CERBER zajmuje po solowych występach w b – boying'u I miejsce. W 1996 BROKEN STEPS jedzie na kolejną edycję Swat Posse Jam do Berlina. Ponieważ jest to ostatnia impreza tego cyklu jej nazwa brzmi Das Finale. W tym roku następuje powolny rozpad grupy. Najpierw przestaje tańczyć BANAN, później DOBRY i PASIAC. STOGO także zmniejsza swą aktywność. Pod koniec roku jedynym, ciągle tańczącym członkiem grupy jest CERBER. Jest też jedynym przedstawicielem BROKEN STEPS podczas kolejnej edycji Battle of the Year. Bierze udział na tej imprezie wraz z grupą TOP TOYS z Koszalina. 1997 to kolejna reorganizacja BROKEN STEPS. Grupę tworzy teraz pięć osób: CERBER, STOGO i nowi b – boy'e czyli SOLAR, JESUS i KOZA. Ci trzej nowi tancerze pochodzą z Mogilna. Ich wcześniejsza grupa to SONIC SQUAD. W tym nowym składzie grupa zajmuję II miejsce na imprezie Hip – Hop Non Stop w Poznaniu.

 KOZA

JEZUS

SOLAR

bitwach eliminacyjnych pokonuje grupę z Będzina oraz HEART ATTACK SQUAD ze Świdnicy. Finał przegrywa z GOLD STREET BOYS z Kołobrzegu. W 97 odbywa się jeszcze jedna wielka impreza w Polsce, na której BROKEN STEPS reprezentuje Szczecin. Chodzi tu o Rap Day w Warszawie.

STOGO i CERBER na scenie

W tym też roku do składu sędziowskiego Battle of the Year wchodzi DOBRY, pomimo tego, że już od dawna nie zajmuje się b – boying'iem. Sędzią na innej mniejszej imprezie odbywającej się w Berlinie jest CERBER. Ta impreza to B. Berlin Open. Pomimo tego, że w imprezie udział biorą głównie załogi z Berlina to jako jedyni spoza tego miasta swego szczęścia w turnieju próbują b - boys z HEART ATTACK SQUAD. Szeregi ekipy ze Świdnicy zasilają jeszcze dwaj inni tancerze: SOLAR (BROKEN STEPS) i SOLO (niezależny tancerz ze Szczecina). W tym składzie zespół po wygranej z MICRO MACHINES bitwie zajmuje trzecie miejsce

. Pierwsza część roku 1998 upływa dla BROKEN STEPS i w ogóle szczecińskiego hip – hop'u pod znakiem niewielkich imprez organizowanych w Meratroniku i Oszołomie. Ten rok to także wybuch swoistej mody na break dance. Głównie dzięki dużej popularności tego tańca w mediach. Odbija się to oczywiście coraz to nowymi twarzami na szczecińskiej scenie b – boy'owej. W lipcu tego roku odbywa się także niemiecka edycja Battle of the Year. Są to eliminacje do dnia międzynarodowego. Na tej imprezie w skład jury wchodzi CERBER. Kronikę spisał dla was CERBER. Wydarzenia lat 80-tych przybliżył wam STOGO.

Autor: CERBER
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
HISTORIA GRUPY BROKEN STEPS
Facebook:
Kategoria: hip hop, breaking
Tagi: brak
  • Dodał: radi
  • Zakceptowany: 06.06.05
  • Ostatnie zmiany: 21.07.18


© 2001 - 2020 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony