HISTORIA GRUPY "ROCK STEADY CREW"

HISTORIA GRUPY ROCK STEADY CREW

Rock Steady Crew zostało założone w 1977 roku w dzielnicy Bronx przez dwóch B-boy’i :Jimmy D i Jojo.

Rozpoczynając tworzenie składu nie mieli pojęcia że kiedyś ogarną tym cały świat. Tylko najlepsi tancerze mieli możliwość przyłączenia się do ekipy. Mieli współkonkurentów do tańca w każdej dzielnicy Nowego Yorku i na jednego współkonkurenta przypadało 10 młodych dzieciaków pragnących dostać się do ekipy. Lecz to nie było łatwe, gdyż aby mianować się członkiem Rock Steady Crew trzeba było stoczyć bitwe jeden na jeden z jednym z członków Rock Steady. Trzeba było wywrzeć wrażenie na ekipie lecz niewielu to się udało. W 1979r gdy b-boying upadał Jimmy D dał kres dalszej wspópracy w ekipie z Crazy Legs’em oraz Lenny Len’em by wprowadzić nowy styl tańca i podwyższyć break dance na kolejny etap. Jednak Rock Steady wygasło z czasem. To było w czasie gdy Crazy Legs przeprowadził się na Mantattan. Dla niego było to problemem gdyż co tygodniowe przejażdżki do Bronx’u odchudzały jego portfel. Zaczął więc rozwijać kulturę Hip-Hop w swojej dzielnicy co z czasem odbiło się na straceniu kontakty z ziomkami z Rock Steady.

Na Manhattanie mógł więcej czasu poświęcić kreowaniu tańca i innych elementów kultury niż pójściu naprzeciw temu i razem z ekipą szlifować taniec przy okazji mając swiadomość zatracanie swego oryginalnego stylu. Chcąc rozpocząć tworzenie swojego składu powrócił do Bronxu do Jimmy’ego D i reszty chłopaków o zezwolenie na kontynuowaniu nazwy Rock Steady Crew swojej własnej ekipy. Jednak nie uzyskał u nich wsparcia. Nie wiedząc co robić natrafił na poradę swego kuzyna Lenny Len’a. Lenny zasugerował mu dołączenie do Rockwell Association (kolejnej dość znanej ekipy w dzielnicy Bronx). Ekipa ta nie dała mu kolorowych wspomnień przed tym gdy dostał się do Rock Steady Crew, lecz teraz miał o wiele więcej do zaoferowania. Tym razem został przyjęty od razu i dość szybko stanął na jej czele na Manhattanie. W 1981 Crazy Legs spotkał się z Jimmy’im D i opowiedział mu o swojej inicjatywie na Manhattanie. Jimmy D był pod wrażeniem członkostwa dobrych tancerzy w Rockwell Association.

Po rozmowie z Jimmy’im D dostał pozwolenie na używanie nazwy Rock Stead Crew po czym Crazy Legs szybko przemienił nazwę dając ponowne narodziny legendarnej ekipy b-boyów. Tym razem rekrutacja nie odbywała się przez bitwe jak dawniej lecz przez uzyskanie szacunku u Crazy Legs’a. W tym momencie Crazy Legs oraz reszta jego kompanów rozpoczęła odradzanie się kultury break dance i ponowne rozpowszechnienie jej na ulicach Nowego Yorku.

Punktem zwrotnym Rock Steady Crew był rok 1981 gdy grupa była już dość znana jak i jej członkowie: Crazy Legs, Frosty Freeze, Take One, Little Crazy Legs oraz Ken Swift. W sierpniu fotograf Henry Chalfan zaproponował ekipie wzięcie udziału w i pokazanie się w przedsięwzięciu zwanym Lincoln Center Outdoors Program. Przedsięwzięcie to, w której między innymi miało miejsce bitwa z grupą tancerzy z The Dynamic Rockers, nie tylko dało ekipie większą sławę ze względu na udział w nim lokalnej telewizji... The New York Times, The Village Voice, The Daily News i National Geographic dały im rozgłos na prawie całym świecie. Dzięki temu Crazy Legs stał się prezydentem całego rozwijającego się Rock Steady Crew. Frosty Freeze i Ken Swift stali się vice-prezydentami... Zimą 1982r ekipa została zaproszona na pokaz w znanym klubie nocnym Ritz. Oprócz nich były też inne przedstawienia związanej z Hip-Hopem takie jak występ Afrika Bambaataa i Jazzy 5 oraz koncert grupy punk-rokowej Bow Wow Wow. Po występie Crazy Legs zapytał Afrikę Bambaatee czy mogą się przyłączyć do inicjatywy Zulu Kings, zrzeszająca najbardziej szanowane grupy b-boyów. Afrika Bambaataa naturalnie ich przyjął Rock Steady Crew jednocześnie dając ekipie miano członka elitarnego zrzeszenia Zulu Nation.

Wkrótce po tym występie ekipa przejęła burzą wszystkie parkiety klubowe. Rock Steady rozwijało się tworząc wielką rodzinę w skład której wchodziły kobiety, dzieci, skaterzy, artyści oraz Dj’e. Stawała się tak duża iż w jej strukturę wprowadzono stanowisko managera sprawowanego przez Kool Lady Blue’a. Zapewnił Rock Steady Crew udział w turnee wraz z Afriką Bambaatąą, Fab Five Freddie, The McDonald Double Dutch Girls, Dj’ami i graficiarzami sponsorowane przez Europe One Radio po takich miastach jak Paryż czy Londyn. W listopadzie 83 roku zostali zaproszeni przez samą królową Anglii to pokazu swych umiejętności w Royal Variety Performance.

Po tych spektakularnych występach Charisma Records zaproponowała grupie kontrakt płytowy. Ich singiel „hey You, The Rock Steady Crew” stał się przebojem brytyjskich list a sam singiel rozszedł się w milionach kopii. Jednak niedoświadczona ekipa w sprawach finansowych dała się kierować w sprawach zarobionych pieniędzy za singiel w/w wytwórni. Gdy Charisma Records stając się bankrutem została wykupiona przez Virgin Records nagłośnienie medialne Rock Steady Crew przycichło. Manager Rock Steady Crew powidział grupie by przez najbliższy czas nie występowali na klubowych parkietach. Sami tancerze mówili że nie finanse są ważne, ale sama chęć tańca, pokazania czegoś i robienia tego po prostu dla zabawy. Lecz nagle Rock Steady Crew stali się mało postrzegani, zaczęto upatrywać się kryzysu, powodującego wygasanie gwiazd break dance’a. Robiło się coraz gorzej i nie mając obranego dalszego planu grupy na przyszłość, rozpadli się... Każdy poszedł w swoją drogę i już nigdy się nie zeszli ponownie...

W 1989r producent Q-Unique otrzymał taśmę z nagraniem demo Crazy Legs’a który upatrywał w niej swoją szansę na ponownym zaistnieniu i ponownemu rozwinięciu jego kariery. Dzięki temu mógł pokazać się na scenie i swoją osobą nawiązywać do nazwy Rock Steady Crew. W 1991 Mr. Wiggles przedstawił Crazy Legs’owi pomysł wzięcia udziału w Hip-Hopowym musicalu którego pomysłodawcą był sam Mr. Wiggles oraz Fabe (Magnificent Force). Przy pomocy Mr. Wiggles’a Crazy Legs namówił Ken Swifta (członka dawnego Rock Steady Crew) by razem z nim i innymi członkami wzieli w tym udział i zagrali jedne z głównych ról. Jeden z nieżywych już złonków Rock Steady Buck 4 napisał wspaniały scenariusz, który w połączeniu z tańcem członków Rock Steady przyniósł wielki sukces. Grupa zaczęła swój wielki powrót na stałe do kulturze Hip-Hop i nie tylko... W 1992 roku te przedstawienie zostało przyjęte owacjami na stojąco samego prezydenta Georga Bush’a, Gregory Peck’a i braci Nicholas. Każda rocznica powstania Rock Steady Crew jest w pewnym sensie hołdem dla ich członków którzy przyczynili się w dużym stopniu do rozwoju kultury Hip-Hop i zaistnieniu w tej kulturze różnych DJ’ów jak i graficiarzy, rap artystów i samego break dance’a, którzy mogli pokazać się ludziom na całej kuli ziemskiej i dać im nowe tchnienie stylu życia.

Rock Stedy nadal istnieje, Crazy Legs jest nadal jej prezydentem rezydującym w Nowym Yorku a Fabe i Easy Roc są vice prezydentami. Mają swoich członków w Miami, Las Vegas, jak i w Japonii i Anglii. Tym razem całe zrzeszenie członków na całym świecie jest pod kontrolą tak aby nie dopuścić do nieporozumień które były w przeszłości. 27 rocznica powstania Rock Steady jest już na horyzoncie, a grupa nadal się rozwija, nadal bierze udział w występach, nadal zachwyca swym tańcem coraz to większą rzesze ludzi. Grupa chce również utworzyć fundację dla dzieci, która będzie finalizowana przez dochody z imprez i występów. Fundacja ma na celu powstanie warsztatów tanecznych dla młodych dzieci i przekazanie jej wiedzy o kulturze tak aby w przyszłości mogły same ją rozwijać i nie dopuścić do jej wygaśnięcia

Tłumaczenie: DyniaA i Cetowy. Poprawki: Cetowy

Autor: DyniaA i Cetowy
HISTORIA GRUPY ROCK STEADY CREW
HISTORIA GRUPY ROCK STEADY CREW
Facebook:
Kategoria: hip hop, breaking
Tagi: brak
  • Dodał: radi
  • Zakceptowany: 06.06.05
  • Ostatnie zmiany: 21.07.18

Najlepsze OKAZJE Streetwear
znajdziesz w aplikacji:
 ——>  SDEALS.PL  <—— © 2001 - 2021 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony