BBoying Lessons - Wstęp

BBoying Lessons - Wstęp

Nareszcie ktoś wziął sprawy w swoje ręce! eL-Cookizo z AZIZI Prze Crew przedstawia "Bboying Lessons" - cykl artykułów o bboyingu, które na pewno zainteresują wszystkich ludzi związanych z kultura hiphopową. Zapowiada się jeden z najlepszych projektów skierowanych dla wszystkich tancerzy, a także dla tych, którzy zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z tańcem. Zachęcamy do zapoznania się z tym, co ma do powiedzenia sam autor tytułem wstępu.

Introdukcja do "Bboying Lessons"

Pomysł stworzenia merytorycznie poprawnego "poradnika" dla każdego bboya zrodził się w mojej głowie już jakiś czas temu. Ciągle jednak przesuwałem datę rozpoczęcia prac z nim związanych, często ze zwykłego lenistwa, czasem z braku wolnego czasu, a czasem po prostu z braku chęci. Od początku swojej przygody z bboyingiem, zawsze narzekałem na brak dostępu do dobrych materiałów, w których mógłbym dowiedzieć się czegoś więcej o "rzeczy", którą usiłowałem trenować z wielkim uporem. A było to w czasach, kiedy dostęp do wszelkich "nowinek z zachodu", (bo tak wtedy nazywano bboying) był bardzo ograniczony. Kiedy pojawił się w Polsce, Internet byłem w niebo wzięty, ponieważ dostęp do tychże materiałów miałem praktycznie nieograniczony. Jedyną barierą okazywała się dość często bariera językowa, którą zresztą dość szybko udało mi się pokonać.

Niemniej jednak zawsze chciałem, aby ktoś postarał się zebrać w całość całą piękną "filozofie bboyingu" i przedstawił ją w naszym pięknym języku ojczystym, ale niestety nie doczekałem się. Dziś, kiedy nabrałem już większego doświadczenia i moja wiedza w tym temacie osiągnęła jak sadze dość wysoki pułap, chciałbym kontynuować pomysł, którego realizacji oczekiwałem od innych. Dziś chciałbym podzielić się wszystkim tym, co udało mi się osiągnąć przez te wszystkie lata, kiedy hiphop napędzał rytm dla mojego serca, kiedy uczył mnie, w jaki sposób wykorzystywać go do rzeczy pięknych i jak czerpać z niego najwięcej pozytywnej energii (i robi to nadal). Dlatego postanowiłem oddać w wasze ręce "BBoying Lessons".

Turbo i Ozone

Co maja na celu "Bboying Lessons"?

Przede wszystkim to nie żaden podręcznik "prawdziwego" bboya, czy cokolwiek cos, co by mogło się z tym kojarzyć. Musiałbym być, co najmniej głupcem, abym upoważnił się sam do napisania jakiegokolwiek podręcznika, ponieważ nie posiadam dostatecznej wiedzy, a także ciągle na świecie istnieją ludzie, którzy to zjawisko stworzyli, wiec oni do tego się zdecydowanie lepiej nadają niż ja. Więc już na wstępie proszę traktować "Bboying Lessons" jako cos, co może wskazać drogę rozwoju a nie jako sztywno obowiązujące reguły.

Bboying Lessons to przede wszystkim cos, co ma pomóc każdemu już tańczącemu boyowi w pielęgnowaniu swojej miłości do tańca. Cos, co ma wzbudzać progres, ale także cos, przy czym będzie można zastanowić się, "Co chce dalej robić z tym, iż tańczę?" Ma dla wszystkich rozpoczynających przygodę z tańcem być pomocnikiem w pierwszych krokach na parkiecie, a zarazem ma pokazywać, jakich błędów należy unikać, by w jak najkrótszym czasie osiągnąć jak największe efekty. Ma przede wszystkim usystematyzować wiedze na temat bboyingu, przedstawiając w sposób jasny i klarowny pewne fakty z historii tańca. Ma pokazać każdemu zwykłemu szaremu człowiekowi, jak piękną jest sztuka tańca breakdance, ile trzeba włożyć wysiłku w jego poznanie i ile trzeba poświęcić czasu, aby być naprawdę wartościowym tancerzem.

Ma uwidocznić to jak mocno bboying związany jest z kulturą hiphopową i dlaczego właśnie bboying najlepiej przemawia językiem hiphopu. Ma pokazać jak pięknie bboying oddaje muzykę, do której tańczymy i jak bardzo kreatywni mogą być pod jej wpływem tancerze. Materiał ten będzie także zawierał obszerny i odważny komentarz do aktualnego stanu sceny bboyingu w Polsce ,a także na świecie, do jego największych wydarzeń, oraz także komentarz do przeszłości.

Scena z kultowego filmu "Beat Street"

Kim jestem?

Wielu z was mogłoby w tym momencie zapytać, kim jestem, iż zabieram się za takie przedsięwzięcie? Zdecydowana większość pewnie wie, kim jestem, może nie wszyscy znają mnie osobiście, ale większość na pewno kojarzy. Dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą: Nazywam się Michał "eL-Cookizo" mam 22 lata, tańczę w ekipie AZIZI od 6 lat. Swoja przygodę, z hiphopem rozpocząłem na początku lat 90. Przez te kilkanaście lat udało mi się bardzo wiele osiągnąć. Oprócz wielu pierwszych miejsc na wielu imprezach w kraju i zagranicy. Przede wszystkim, udało mi się stoczyć bitwy z ludźmi, których cale życie szanowałem, poznać ludzi, których mam za autorytet np.: Rocksteady Crew. Być na jednych z najlepszych contestow bboyowych na świecie - co pozwoliło mi zdobyć niezwykle cenne doświadczenie.

Dziś współpracuje z ludźmi, którzy bardzo wiele wnoszą do polskiej sceny hiphop (począwszy od raperów kończąc na bboyach). Razem ze swoją ekipą prowadzimy częste Warsztaty Tańca na terenie całej Polski, dodatkowo jesteśmy organizatorami contestu "Pokaz Swój Styl", prowadzimy własne szkółki tańca w miastach, w których mieszkamy. Co najważniejsze dziś razem ze swoją ekipą możemy powiedzieć ze osiągnęliśmy sukces, ponieważ mimo panujących na świecie "trendów" wciąż potrafimy dostrzec to, co w bboyingu najpiękniejsze.

"Queens Bridge" - Jedne z najwazniejszych miejsc dla kultury hiphopowej

Dlaczego "Bboying Lessons"?

Pomysł nadania takiego tytułu był dla mnie inspirowany serią "Lekcji", które zaserwował całemu hiphopowemu światu w 1983r. Steve "Steinski" Stein & Douglas i "Double Dee" DiFranco wygrywając konkurs organizowany przez wytwornie Tommy Boy na remix, który miął promować produkcje G.L.O.B.E. & Whiz Kid'a "Play That Beat Mr. DJ". Te trzy lekcje na zawsze zmieniły oblicze rapu i turntablizmu na świecie i wpisały się na stałe w pamięć wszystkich ludzi zajmujących się na poważnie hiphopem. Dziś uważa się je za jedne z największych klasyków turnatblizmu świata.

Ja z wielkiego sentymentu dla tej wspanialej produkcji, a także z powodu, iż swojego czasu to one nakreśliły mi pewien ogląd patrzenia na hiphop, a także, że bardzo poważnie traktuje swoja przygodę, z hiphopem, postanowiłem zrobić cos na wzór tamtego projektu i choć przez podobieństwo nazwy oddać wielki hołd dla ludzi zaangażowanych w tamto przedsięwzięcie. (Jeśli ktoś nie zna Lekcji Steinskiego zachęcam do jak najszybszego zapoznania się z nimi)

Projekt:

Bboying Lessons będą ukazywały się co miesiąc, w regularnych odstępach czasowych. Wszystkie teksty, to absolutnie moja twórczość, oczywiście inspirowana przez lata obcowania z wieloma istotnymi postaciami hiphopu z całego świata, bo nie czuje się na tyle "obyty" bym mógł stać się "wyrocznia" w tych sprawach. Aczkolwiek lata studiowania historii hiphopu, wiele odbytych rozmów z żyjącymi twórcami bboyingu pozwoliły mi stworzyć projekt, który tu przedstawiam. Pragnę zaznaczyć jednak , że biorę pełną odpowiedzialność za każde przekazane w tychże lekcjach słowo.

Wszelkie komentarze i uwagi proszę kierować pod moim adresem, a nie adresem administratora strony, na której się one ukażą. Bboying Lessons to 8 kolejnych lekcji o tytułach:

 • Lesson 1: Początek
 • Lesson 2: Foundations
 • Lesson 3: Muzyka
 • Lesson 4: Rozum
 • Lesson 5: Inspiracja
 • Lesson 6: Miłość
 • Lesson 7: Walka
 • Lesson 8: Życie

Pierwsza cześć już za miesiąc. Wszystkich serdecznie zachęcam do zapoznania się z nimi a także serdecznie pozdrawiam.

Autor: eL-Cookizo Rock
BBoying Lessons - Wstęp
BBoying Lessons - Wstęp
BBoying Lessons - Wstęp
Facebook:
Kategoria: hip hop, breaking
Tagi: brak
 • Dodał: radi
 • Zakceptowany: 21.04.07
 • Ostatnie zmiany: 21.07.18


© 2001 - 2024 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony