Top 10 podsumowanie 2018 roku w polskim rapie

Top 10 podsumowanie 2018 roku w polskim rapie

Stworzyliśmy listę TOP 10 albumów wydanych w 2018 roku. Na liście znalazły się produkcje , które wybrali setki słuchaczy i naszych czytelników. Z dumą prezentujemy TOP 10 oraz listę wyróżnionych:

10. Dj.Decks -3645

Mixtape 3654 to podsumowanie 20-letniej producenckiej działalności Dj Decksa – byłego członka Slums Attack i laureata nagrody Fryderyki. Jako producent muzyczny współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: WWO, Pięć Dwa Dębiec, Fenomen, Medi Top Glon, Onar oraz Kaczor. Gościł także na płytach WSRH, Green Team, a także duetu Słoń i Mikser. Przez lata wydał w sumie 7 płyt, w tym 6 mixtape’ów zawierające najważniejsze utwory, które powstały na przestrzeni tych 20 lat. Wyjątkowa kompilacja kawałków zamkniętych w wyjątkowym zestawieniu. Za okładkę płyty, odpowiada Forin.

Mixtape 3654 to 34 utwory, prawie 75 minut muzyki i ponad 70 raperów w jednym wydawnictwie! Najnowsza płyta to nic innego jak zmiksowane cztery mixtape’y złożone w jedną całość. Wymieszane instrumentale i acapelle dają zupełnie inne spojrzenie, na znane już nagrania.

Na krążku pojawią się różne pokolenia raperów m.in. Quebonafide, Słoń, Hemp Gru, Paluch, Otsochodzi, Owal, O.S.T.R, Sokół, Vienio, Gural, Pezet, Ten Typ Mes, Kękę, Abradab, Eldo, Jotuze, Bonson, Kaz Bałagane, Szpaku. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów dobrego, polskiego hip-hopu!

 

9. Hemp Gru – „ETER”

 

Album Hemp Gru "Eter" dla wielu odbiorców może być sporym zeskoczeniem. Bilon, Wilku, Żary i Szwed SWD odrzucają stereotypowe szablony i odważnie kreują hip-hopową rzeczywistość. Reprezentanci Warszawy przygotowali dla fanów to, za czym ci tęsknili najbardziej - wyrazisty przekaz, szczere i zapadające w pamięć teksty oraz brzmienie na światowym poziomie. 

Za produkcję i realizację krążka odpowiada Szwed SWD, gościnnie w utworach pojawią się czołowi przedstawiciele sceny hip-hop (ksywki gości zespół będzie sukcesywnie prezentować na swoich profilach FB oraz Instagram). Mixem i masterem materiału zajął się rezydujący w Los Angeles Rafał Smoleń. Szata graficzna projektu to dzieło Oskara Podolskiego, a autorem zdjęć do poligrafii jest Paweł Fabiański.

Premiera płyty "Eter" pokrywa się z XX-ciem istnienia zespołu Hemp Gru. Istotą tego wyjątkowego jubileuszu będzie trasa koncertowa HG XX ETER obejmująca występy w największych miastach Polski, Europy oraz USA.

 

8.Peja – „25_Godzin

Tym razem wrócił do pracy zespołowej z wieloletnim kompanem, weteranem beatmakingu i mixu (główne ucho Slums Attack jak o nim mawia Rychu) - Magierą (White House Records). Okrojona wersja sklepowa zawierać będzie 16 utworów. Autorem grafiki jest Boomer. Mastering to dzieło DJ. Eproma. Masa znamienitych gości dopełnia finalnie liryki poznańskiego weterana. 

"Nowy stary Rychu" wraca w wersji, na którą wielu z Was oczekiwało, niejednego zaskoczy i niejednego zdoła jeszcze przekonać.

"Ta płyta to blisko rok mojej pracy z Magierą. W wersji deluxe otrzymacie 2 dodatkowe utwory i dodatkową grafikę. 18 zajebistych traków. Szczerze? Dawno nie nagrałem albumu, którym tak bym się jarał od dłuższego czasu. W zasadzie w przeddzień premiery zawsze mam już dość jakiegokolwiek odsłuchu. Dziś jest inaczej. Nowe brzmienie choć ten sam team od 18 lat. 18 studyjna płyta w 2018 roku. Nie wierze w przypadki. Cokolwiek to oznacza mam tą przyjemność i szczęście ogłosić moją muzyczną pełnoletniość" - Mówi Rychu. 

"Na tę 18-stkę mogę dodać coś na temat okładki. Te kwiaty to moje 24h - podczas, którego robię mnóstwo rzeczy od obowiązków domowych począwszy na pracy studyjnej i milionie innych kończąc.

Ten jeden kwiatek, który tli się na żółto to paliwo, które napędza mnie do działania pomimo złamania zasad halt (po pierwsze stop ale prócz tego Hungry/Angry/Lonely/Tired) Kiedy wszystko co może zagrozić mojej trzeźwości realnie mnie dopada (w wyniku własnego zaniedbania np. teraz gdy siedzę po 16h i pracuję czy to przy płycie lub pokrewnych projektach (25 lecie) - ta symboliczna 25h jest moim światełkiem w tunelu cokolwiek to oznacza..." kontynuuje artysta.

 

7.Włodi – „OSAD”

 

„OSAD” Ep to nowe wydawnictwo które przygotował Włodi. Spójny materiał osadzony w charakterystycznej dla autora zadymionej stylistyce.

Za warstwę muzyczną odpowiadają MIROFF, 1988 i Sampler Orchestra. Gościnnie na płycie udział wzięli Małpa oraz Pezet. Oprawa graficzna jest dziełem Lisa Kuli, który kolejny raz w znakomitym sposób zobrazował klimat panujący na albumie.

 

6.Hinol – „Mej duszy Dziecko”

 

"Mej duszy dziecko" to pierwsza solowa płyta Hinola, reprezentanta Polskiej Wersji.

Po sukcesie albumu "Notabene" współtworzonego razem z Jano, Hinol zdecydował się na wydanie swojego solowego albumu. Słuchając tej płyty możesz spodziewać się kompilacji utworów motywujących, ulicznych oraz lżejszych, trafiających do szerszego grona słuchaczy. Bez wątpienia jest to płyta, która mocno namiesza na rynku w tym roku.

Za bity odpowiedzialni są Choina, PSR, Tune Seeker, Małach, Sickquence, Flame, Poszwixx

 

5.Kękę – „TO TU”

 

Po komercyjnym i artystycznym sukcesie „Trzecich Rzeczy” (podwójna platyna, ponad 130 koncertów w kraju i Europie), KęKę wraca by otworzyć nowy rozdział.

„To Tu”, to dojrzały i życiowy materiał, okraszony dawką humoru i sporą dozą autorefleksji. Tym razem KęKę postanowił zaprosić gości, którzy swoją obecnością stworzyli nową jakość i doskonale wkomponowali się w osobiste utwory radomianina. Warstwa muzyczna utrzymana jest w nowoczesnym klimacie, chociaż nie zabraknie też klasycznego brzmienia.

Tytuł oraz oprawa graficzna, za którą odpowiada Marta Smerecka, w dosadny sposób pokazują clou krążka. KęKę udało się znaleźć wszystko to, czego szukał przez ostatnie lata, a było to bliżej niż się spodziewał

 

4. Szpaku „ Atypowy”

"Atypowy" to drugi fizyczny krążek młodego reprezentanta BOR Records.

Wcześniejszy materiał Szpaka, "BORuto" EP, został wyprzedany w ciągu jednej godziny.

Nowe wydawnictwo to 11 premierowych numerów, które przesiąknięte są życiową treścią, energią oraz bezkompromisowymi wersami. Za produkcję krążka odpowiedzialni są m.in. Kubi Producent, Michał Graczyk, Deemz oraz D3W

płyta zdobyła status platyny !

 

3. Paluch- „CZERWONY DYWAN”

BOR Records prezentuje 13. album Palucha "Czerwony Dywan".Po serii platynowych albumów poznański MC nie zwalnia tempa i rok od ostatniej premiery wypuszcza kolejny krążek.Na materiale znajdzie się 14 premierowych pozycji. 

Wśród gości oprócz raperów z wytwórni Palucha ( Joda, Szpaku, Kobik ) pojawi się również Słoń oraz francuski raper z polskimi korzeniami PLK.

Za warstwę muzyczną odpowiadają najzdolniejsi producenci z rodzimej sceny APmg, Sergiusz, 2K, 

Michał Graczyk, Hubi, Julas, SoDrumatic, Gibbs oraz  polsko-belgijski duet YoungVeteran$ i Francuski producent Benjay.

Lirycznie w dużej mierze album skupia się na świecie showbiznesu i wszechobecnej potrzebie atencji, która występuje już  nie tylko wśród kolegów z branży ale dotyczy całego dzisiejszego pokolenia.

Płyta pokryła się platyną zaledwie po 6 dniach od premiery.

 

2.Słoń – „Mutylator”

 

Rok po wydaniu ostatniej części trylogii "Czarne słońce" WSRH, Słoń powraca z nowym albumem solowym!

Na albumie „Mutylator” znajdzie się siedemnaście premierowych tracków, w których gościnnie usłyszycie takich artystów jak Opał, Szpaku, zespół Polska Wersja. Z kolei z zagranicznych gości pojawili się King Gordy, G-Mo Skee czy Řeznik. Za bity odpowiadają między innymi Gibbs, Young Veterans czy The Returners.

Po akcji związanej z tzw. "SECRET COVER PREORDER", który promował singiel "Yeah Bwoy", przyszedł czas na regularną przedsprzedaż albumu MUTYLATOR.

 

1.O.S.T.R – „W drodze po szczęscie”

 


Dwa lata po ostatnim studyjnym albumie, O.S.T.R. zapowiada premierę nowego autorskiego albumu na 23 lutego przyszłego roku.

Jak wiadomo, ostatni weekend lutego to tradycyjny termin na nową płytę Ostrego. Prace nad pierwszym od czasów “Życia po śmierci” premierowym materiałem trwają od wiosny tego roku.

W listopadzie nagrania i mixy dobiegły końca. Producentami muzycznymi płyty są oczywiście Killing Skills, czyli Chris Van Rootselaar, Jaap Wiewel i ostatni co do kolejności ale nie ostatni co do ważności - O.S.T.R. Na gramofonach udziela się DJ Haem.

Słowem, zwycięskiego składu nie zmienia się. Autorem okładki, oprawy graficznej oraz formy wydania produktu jest oczywiście Grzegorz FORIN Piwnicki, który starał się nawiązać jednocześnie do płyt “Podróż zwana życiem” jak i “Życie po śmierci”, czyli do płyt, z którymi nowa pozycja stanowić będzie nieformalną trylogię.

Płyta otrzymała status podwójnej platyny i została jednocześnie ogłoszona najlepiej wydaną w Polsce nie limitowaną płyta CD  

 

To nasze top 10 z 2018 roku.

Na wyróżnienie zasługuje dużo większa liczba artystów za swoje albumy.

Chcemy wyróżnić kilka dodatkowych pozycji które zasługują na to.

 •  Bonson - Postanawia umrzeć

 


 

 • Eripe - Serial Killers/Eripe - Serial Chiller

 


 

 • Bob One x Bas Tajpan - Po Swojemu

 


 

 •  Kali - V8T

 


 

 • B.O.K - SYMETRIA

 


 

 • Zipera - Meritum.

 


 

 • Sarius - Wszystko co złe

 


 

 • DJ Decks & DJ Taek - Najlepsi z najlepszych 

 


 

 • RAU PERFORMANCE - Mistrz Sztuki

 


 

 • Bonus RPK - Technik Pasjonat

 


 

 •  Ostry/Bezimienni – Rysopis 

 


 

 •  Gruz Braders - Grudki, smutki, rap do wódki

 


 

 • DJ Soina - Kręci Mnie Vinyl 3

 


 

 • Bedoes & Kubi Producent - Kwiat polskiej młodzieży

 


 

 •  B.R.O – Karmel

 


 

 • Kartky - BLACK MAGIIC

 


 

 

Było w tym roku dużo słuchania i artyści podnieśli bardzo wysoko poprzeczkę . Rok 2018 był rokiem owocnym i pracowitym , lecz mamy nadzieję  że rok 2019 będzie jeszcze lepszy !

Jako redakcja życzymy wszystkim Raperom , producentom jak i wytwórnią  kolejnych sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu ! Dziękujemy wam wszystkim bardzo za 2018 rok!

 

 

Facebook:
Kategoria: hip hop, dj'ing , freestyle , rap
Tagi: brak
 • Dodał: Aleks71NL
 • Zakceptowany: 02.01.19
 • Ostatnie zmiany: 24.01.19


© 2001 - 2024 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony