BENJI

benji01.jpgHip Hop jest często symboliczny. Tancerze i artyści graffiti są tylko dodatkami. Jesteśmy tutaj, żeby tworzyć „dekorację”. Na szczęście toczymy bitwy między sobą budując własną reputację, renomę. Raperzy robią wielki hajs, nawet Dj’je zgarniają duży hajs. Zacząłem tańczyć w wieku 15-16 lat. Gwiazdy mojego pokolenia miały po 25-30 lat tańcząc od 10 lat. Dzisiaj mam 23 lata, jestem „emerytem”, ciężka sytuacja, nie jest tak ?

Czemu nie zgodziłeś się na bitwy między innymi z Dyzee, Karimbo, Lilou? Co wpłynęło na twoją decyzję?

Ludzie próbowali wrobić mnie w to. Nie chcę tańczyć przeciwko nim, przeciwko samemu sobie. Nie widziałem sensu. Moim celem jest iść w przyszłość! A nie tańczyć z tymi sami kolesiami co robią takie same combosy jak ja. Zawsze starałem się walczyć z ludźmi, którzy są bardziej zawansowani niż ja, aby iść w przyszłość i zrobić progres.

Dużo ludzi mówi: „Benji nie walczy z Karimbo?”. Widziałem walkę Karimbo z Omarem. Mocno i szybko dostał po dupie. Rzeczywiście było to bardzo zabawne. Mało ludzi komentowało to później...

Benji vs. Dyzee: Zaproponowano mi to swojego czasu I zaakceptowałem tą bitwę. Bitwa była zaplanowana na przyszły rok. Przez rok wiele się zmieniło w moim życiu... Mam 23 lata, mam własne mieszkanie, żonę, rachunki do zapłacenia, samochód do utrzymania, problemy. Break dancing jest fajna sprawą, ale z pewnych względów staje się bardzo skomplikowany, szczególnie ze względów finansowych. Jestem zadowolony, że wszystkim dzieciakom dałem radość, zajawkę z mego tańca, ale dzisiaj myślę o sobie...o własnym tyłku! Dzisiaj chcę hajsu!!!

Więc, jest to w pewnym sensie przejście na taneczną emeryturę? Nie przechodzę na emeryturę. Mogę być na bitwach, ale nie chcę już w nich czynnie uczestniczyć, wolę być obserwatorem. Tak czy owak, z kim bym chciał walczyć? Skopałem tyłki wszystkim kolesiom mojej generacji. Obecna generacja „małych Karimbo” jest dla mnie „małym palcem u nogi” tego co było. Taki typ ludzi zrobił to w mgnieniu oka.

Trenują dalej, robią progres, ale ja przestałem machać, więc czują się lepsi. Mówią do siebie: „Dokopmy Benjiemu!”. Łatwo jest wygrać z M. Tysonem po tym jak przejdzie na emeryturę... Trzeba było z nim wygrać jak był na ringu. Nawet jeśli potrafią dzisiaj wygrywać i zadowalać swoich ziomków, to nie znaczy, że będą wielcy w Stanach.

Stworzyłem swój styl, swoje ruchy, swoje wiązanki. Byłem temu wszystkiemu wierny aż do samego końca. Kiedy zaczynałem break dance, ludzie mówili mi, że wykonuje gimnastykę: „To są wygibasy, nie break dancing!”. Obecnie, wszędzie na świecie ludzie tańczą tak jak ja. Jestem z tego dumny i szczęśliwy. To wszystko o co proszę.

benji02.jpgPrzez ostatnie twoje występy ludzie zauważyli, że nie jesteś już taki szybki jak wcześniej, nie tak techniczny i energiczny. Niektórzy mówili, że się nie rozwijasz. Taka postawa nie pasuje do Benjiego, którego mogliśmy oglądać kilka lat temu. Co się stało?

Tak jak mówiłem, Benji dorósł i zmienił się. Benji nie może być taki sam przez całe życie. Nie możesz być energiczny przez całe swoje życie. Były czasy kiedy jechałem z Crambsem, robiłem wszystko. Machałem cały dzień. Naturalnie, musisz być w szczytowej formie.

Problem polega na tym, że nie możesz spędzić całego życia dogadzając ludziom. Ludzie przyzwyczaili się, że widzą u mnie szybki progres. Ale gdy widzą u mnie wolniejszy postęp to mówią: „Ha! To nie jest ten sam stary Benji!”. Kiedy miałem walkę z Ronniem widziałem moje ruchy i combosy kopiowane przez 50 innych kolesi za moimi plecami. Ludzie kopiują, to jest normalne. „ Ha ha, ale ruchy są własnością wszystkich!” Takie zdanie słyszałem za każdym razem. Jesteś świrem?

Czy sądzisz, że takie uatrakcyjnienie ruchów wprowadzone przez twoją osobę spowodowało, że wiele szybko straciłeś?

Nie, to nie o to chodzi. Największym kotem dla mnie jest bboy Ivan. Potrafiłbyś go rozpoznać? Nie, szczerze, ja trenowałem mniej. To aż tak naprawdę nie wpłynęło na moje życie, ale jestem rozpoznawalny przez innych tancerzy. Kiedy jestem w necie oglądany przez trochę osób, w porównaniu do światowej populacji, to mnie nie jara, co ludzie mówią na mój temat. Z drugiej strony kiedy bankier mówi mi, że mam minus na koncie to jest rzeczywistość. Trenowałem ciężko do 17 roku życia, potem nie było już to możliwe. Nie mogę powiedzieć komuś, żeby czekał na bitwę pod koniec miesiąca. Starzeje się tak jak reszta ludzi mojej ery. Tak jak Crumbs, w pewnym momencie musisz zacząć robić coś innego! Musisz zając się biznesem w Hip Hop’ie albo w czymś innym. Obecnie nad czymś pracuje, a inni ludzie zamierzają wyłapywać liście w twarz.

Czy czujesz nostalgię za “Division Alpha vs. Dynamic’s(Belgia) czy „erą Benji vs. Crumbs”?

To był najlepszy czas w moim życiu. Wtedy to był klimat, nie ma go teraz. Z Division Alpha przeżyłem prawdziwe chwile. Obecnie masz tyle zawodów, każdego tygodnia, jest po siedem czy osiem imprez! Wtedy „plotki” miały duży wpływ. Division Alpha przyjeżdżał z 4 ludźmi i gadaliśmy wszystkim: „ Walczcie z nami jeśli macie jaja, zaczyna się woja!”. Po 4 dniach widzieliśmy 700 osób w Chatelet. To budziło respekt! Wtedy nie było bitw typu „1000%”, przychodziłeś z 10 ludźmi i wymiatałeś parkiet. To nie było 8 setów, ale gdy wygrałeś, to budziło respekt. Pojedynek Benji/Crumbs był organizowane 4/4 (2 razy 4 sety), to było fajne, ale to nie był break dancing. Dobrą sprawą była bitwa Benji vs. Junior. Wychodziłeś, tańczyłeś, robiłeś po 15, 20 setów. Byłeś martwy i wyczerpany, ale to była „dusza” prawdziwego break dancingu! Obecnie bitwy są jak jakieś „targi”, gdzie masz zorganizowane 2, 3, 4 sety. To nie jest break dancing. Co to jest? Jaki jest tego cel? Chcielśmy organizować prawdziwe „starcia”. Problem jest taki, że nie ma nikogo takiego we Francji. Nikt nie ma jaj, żeby to zrobić.

benji03.jpgCzy myślisz, że to co dokonałeś dało ci szacunek innych b-boy’i?

Nie zabiegam o szacunek. Pieprzyć ich wszystkich! Widzę respekt oglądając materiały, kiedy widzę jak ludzie wykonują „kwiat lotosu” albo gdy zakładają nogę za głowę, to jestem zadowolony!

Ludzie nie lubią się do tego przyznawać, jednak wszystkie te motywy wyszły ode mnie. To jest moje. Ja nigdy nie wychodzę i nie mówię: „Okażcie mi szacunek!”, ponieważ ludzie pieniędzmi zasilają moje konto. Ci kolesie kupili mój materiał Flexible Fury. Sprzedało się ponad 2 miliony kopii! Pieprzyć wszystkich, robimy pieniądze. Materiał może się podobać lub nie, ale Flexible Fury jest tym. który najlepiej się sprzedał na świecie, i oczywiście był kopiowany również, a także dostępny na Emulu.

Czy zobaczymy cię jeszcze w bitwie, czy to totalny koniec?

Nie, to już totalny koniec.

A z Division’em Alpha?

Nie, tak samo by było. Division Alpha to moje ziomy! Czy jest to Mathieu, Joe, Rudy, Youval, są to ludzie z którymi dorastałem, To nie była ekipa do bitw, raczej na początku do robienia show. Dopiero później zaczęliśmy toczyć bitwy.

Sam podjąłeś decyzję o wycofaniu się? Co Youval myśli o tym? Był życzliwy temu jako duchowy doradca?

Youval nie miał wpływu na moje odejście, każdy zrobił to co chciał. Mam swoje życie i on ma swoje życie. Jeśli chce być prowadzącym dla b-boy’owej społeczności w wieku 34 lat to jego sprawa. Ja nie mógłbym tego robić. Nie mogę być na szczycie francuskich b-boy’i, znowu to samo przechodzić. Ludzie postrzegają mnie dziwnie lub krytykują, ale mnie to nie obchodzi.

Youval mimo że nie jest zadowolony z mojej decyzji, nie mogę nic dla niego zrobić. Nawet jeśli jest moim ziomem, decyzję musiałem podjąć na własną rękę. Ja wybrałem biznes. Teraz myślę, że robię większe pieniądze niż on wtedy myślał, że takie będą. On nie słuchał mnie kiedy zasugerowałem mu, żeby robił coś jeszcze. Stał się uparty, prawdopodobnie przez swoje środowisko. To jest złe. Lubi dużo się przemieszczać, ja tego tak nie lubię. Lubię bitwy, kółeczka. On lubi bitwy i być przyjacielem dla każdego. Ja nie miałem przyjaciół. On się bardzo zmienił, kiedyś nie miał ziomków, teraz ma ich dużo. Zmienił również swoją pozycję. (Uśmiech).

benji.gifCzemu nie widzieliśmy setów w twoim wykonaniu tak jak na Flexible fury 2?

Cóż, nie potrafię wszystkiego pokazać w bitwach. Na tym materiale jadę trochę lepiej. Dlatego wypuściłem ten materiał: Jeśli zrobisz dobry materiał, rozejdzie się on po całym świecie. Nie jest proste pokazać w bitwach wszystko. Specjalizowałem się w bitwach 1 na 1 i naprawdę ciężko jest w nich złapać oddech. Nie możesz zrobić maximum ruchów przez 15 minut! To jest niemożliwe, masz pewne limity. Musisz pokazać najlepsze rzeczy i połączyć je w całość. W Flexible Fury były ruchy które jechałem na maxa. Jeśli nie potrafię zrobić tego z ekipą, nie zrobię tego wcale. W tym czasie nie miałem dużo bitw z ekipą, dlatego powiedziałem sobie, że nakręcę własny materiał. Oczywiście każdy był zadowolony, ponieważ każdy go miał, to był chill.

Mówisz o odłożeniu swojej kariery tancerza na bok i bycia biznesmenem, co to oznacza?

Więc, będziesz pierwszą osobą która się o tym dowie. Ekskluzywny wywiad dla styl2ouf.com! (Uśmiech) Wypuszczam album. Wyobraź sobie ten wywiad, w związku z tym, co chcę powiedzieć w TV. Zamierzam im dosrać. Oni o tym wiedzą. Zdemolować ich wszystkich! Chcę być głównym dominującym nurtem R&B/Hip Hop. To co się gra obecnie. To jest na czasie, to leci teraz w TV, tak jak Willy Denzel, czy coś innego. Co najważniejsze, jest dobrze płatne.

Kiedy zobaczymy twój album na liście FNAC?

Niedługo, nie mam konkretnego terminu i nie powiem ci teraz, ale jest w drodze. Z drugiej strony mogę ci powiedzieć, że zamówiłem sobie wypasione auto!

Co myślisz o tym jak na tą informację zareagują tancerze?

Kto zapodaje takie gówno? Nie obchodzą mnie oni. Nie kupujcie tego albumu, nie kupujcie, naprawdę! Jesteście zwykłym pyłem na tej planecie! Nie słuchacie Lorie, ale ona jest multimilionerką i to jest co mnie interesuje. To jest proste i bezpośrednie... Ale nie zamierzam zerwać całkowicie z break dancem. Ponieważ planuje tańczyć w TV, kolesie, bądźcie czujni!

Pytanie związane z twoją przeszłością. Chodzi o obie bitwy w Evry i w Levallois, złapałeś kontuzję 2 razy. Co się wtedy stało?.

Rozwaliłem sobie głowę 2 lata temu i przez cały czas miałem obniżony poziom cukru we krwi. Ból zaczął się ponownie. To się stało w Evry i Levallois. Ale w Levallois jechałem dalej z kontuzją, nawet straciłem wtedy pamięć. Dwa czy trzy dni dochodziłem do siebie.

Myślisz, że publika za dużo pyta o ciebie? Może dlatego, że nie wiodło ci się w bitwach?

Generalnie rzecz biorąc ludzie chcą najlepszych, to dotyczy wszystkich gwiazd sportu, ludzi na szczytach. To może być M. Tyson, albo ktoś inny, nie możesz być mistrzem przez całe swoje życie. Niektórzy kolesie zabiegają przez to o szacunek, ale ja nigdy nie prosiłem o szacunek. Nie dbałem o niego. Robiłem to co do mnie należało. Nie prosiłem nikogo o nic. Byłem na szczycie, teraz trenuje mniej. Moją wymówką jest to, że nie mogę być już na szczycie przez całe życie, ponieważ mniej trenuje niż wcześniej. Trenowałem każdego dnia, przez cały dzień i byłem najlepszy. Są kolesie co trenują każdego dnia, przez cały dzień, ale dalej są nieznani... To jest bardzo ciężkie, nie jest tak ? Oczywiście ci kolesie powinni być znani!

Czy masz jakieś przesłanie, czy coś do dodania?

Są ludzie po mojej stronie i to jest chill, ale dla innych, nie potrafię nic zrobić. Nie możesz zadowolić wszystkich. Niedługo mnie zobaczycie. Machajcie dalej, ale przestańcie kopiować. To jest wielki wstyd! W końcu wszyscy skończymy jak tancerze capoery! Będziemy tacy sami. Kiedy oglądasz materiał copoery, widzisz jednego tancerza, oglądasz pozostałych, dla mnie wygląda to, jak bym oglądał ciągle to samo. To jest wstyd, że break dancing niekiedy tak wygląda. Zawsze lepsze jest to gdy jest oryginalność. Nie możesz się ograniczać. W swoim czasie, ludzie mówili, że robię wygibasy, ale w końcu przestali. Ludzie...to nie chodzi o to, że kolesie z Vegas zakładają sobie metalowe paski do spodni, dlatego my musimy robić to samo! Przestańcie!

Pozdro?

Pieprzyć ich wszystkich!

Facebook:
Kategoria: hip hop, breaking
Tagi: brak
  • Dodał: radi
  • Zakceptowany: 24.12.06
  • Ostatnie zmiany: 18.07.11

Najlepsze OKAZJE Streetwear
znajdziesz w aplikacji:
 ——>  SDEALS.PL  <—— © 2001 - 2022 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony