Warsaw Challenge 2008 - Podsumowanie

Warsaw Challenge 2008 - Podsumowanie

48 godzin światowego hip – hopu na Woli W miniony weekend w warszawskim Parku im. Gen. J. Sowińskiego odbyły się Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Breakdance czyli Warsaw Challenge 2008. Na dwa dni wolski park zmienił się w oazę hip-hopu, do której przybyły światowej sławy gwiazdy popingu i breakdance.

W sobotę na scenie amfiteatru rozgrywały się bitwy o pierwsze miejsce w popingu. Jury złożone z trzech sędziów z USA (K-Mel, Mr. Wiggles, Zulu Gremlin) zdecydowało, że najlepiej tańczyli, wykonując bezbłędnie wszystkie figury: Lipskee and Temps. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 3 000 zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Tego dnia dla licznie zgromadzonej publiczności zagrali Raggamoova, Pezet oraz Grammatik, a hip-hopowy maraton zakończył się koncertem francuskiego zespołu Tunisiano (Sniper).

W niedzielę scenę opanował breakdance. Walczące grupy były doskonale przygotowane, wykazując niezwykłą sprawność gimnastyczną i zaangażowanie. Jury złożone z czterech sędziów z USA (K-Mel, Crazy Legs, Mr.Wiggles, Zulu Gremlin) i jednego sędziego z Polski (Hefo) przyznali pierwsze miejsce Killafornii Rockforce z USA, drugie miejsce Funki Masons z Polski, a trzecie Ruffneck Attack z Ukrainy. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali nagrodę w wysokości 10 000 zł z rąk Katarzyny Ratajczyk – dyrektora Biura Promocji Miasta.

Następnie kilkutysięczna widownia pogrążyła się „Minucie Hałasu”, oddając w ten sposób hołd nieżyjącemu pomysłodawcy imprezy: Arturowi Zalewskiemu. Dodatkowo tego dnia na scenie wystąpili: Don Gural Esko, Molesta Ewenement oraz Beatbox Show Al Fatnujah. Dwudniowe Mistrzostwa zakończył koncert legendarnej grupy Dilated Peoples. Charyzmatyczny hip-hopowy zespół wykonał najbardziej znane utwory, między innymi This Way, który wzbudził najwięcej emocji wśród widowni. Pod sceną, na przygotowanych matach, fani hip-hopu pokazywali swoje akrobatyczne i gimnastyczne umiejętności do granych przez, między innymi DJ`a Woodo ze Szwajcarii, sampli. Na terenie parku każdy mógł spróbować swoich sił na trampolinach oraz zagrać drużynowo we frisbee. Dlaczego Urząd Miasta organizuje Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Breakdance? – odpowiedzią może być historia jednego z członków zwycięskiej grupy Killafornia – odpowiada Katarzyna Ratajczyk szef Biura Promocji Miasta - który wychował się w dzielnicy gangów i biedy i dla którego breakdance był biletem do lepszego świata. Impreza Warsaw Challenge jest propozycją dla młodych ludzi aby zaangażowali się w breakdance czyli taniec, który dzięki ćwiczeniom, treningom i dyscyplinie może odmienić ich życie.

Otwarte Mistrzostwa Warsaw Challenge 2008 przeszły do historii pozostawiając wrażenie świetnie zorganizowanej imprezy, podczas której panowała niezwykła atmosfera więzi między artystami, a kilkutysięczną, wspaniale bawiącą się publicznością. Pomysłodawcą imprezy Warsaw Challenge jest nieżyjący już Artur aka Leski, czyli Artur Zalewski założyciel warszawskiej grupy b-boyowej Breakoholix. Artur Zalewski zaplanował w 2004 roku Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Breakdance jako wydarzenie dla młodzieży promujące „bitwy 3 na 3”, wzbogacone koncertami zespołów hiphopowych. Po śmierci Artura jego pomysł kontynuują Michał Pełka i Piotr Zaczyński oraz Miasto Stołeczne Warszawa, które jest organizatorem imprezy oraz pokrywa wszystkie koszty Warsaw Challenge Kultura hip-hop to cztery elementy: Rap, Graffiti, Dj'ing i Breakdance. Podstawą rapu jest technika samplowania i loopowania polegająca na zapętlaniu i miksowaniu niewielkich fragmentów dźwiękowych zaczerpniętych z płyt innych wykonawców bądź próbek - sampli, specjalnie przygotowanych do tego typu zastosowań. Sampling daje hip-hopowym utworom specyficzny charakter, samplowane fragmenty muzyczne nabierają w nowym kontekście nowego życia i nowej jakości. Breakdance polega na wykonywaniu akrobatycznych figur z gimnastyczną sprawnością, płynnie zatańczonych w rytm muzyki.

Nieodłącznym elementem breakdance są specyficzne formy rywalizacji tj.: pokaz solowy, grupowy czy tzw „battle”. Graffiti czyli malowanie, to plastyczny sposób wyrażania myśli i poglądów wyznawanych przez zwolenników kultury hip-hop. DJ`ing dzieli się na dwie grupy: beatmakerów czyli ludzi zajmujących sie produkcją muzyki i turntable`istów czyli ludzi grających na imprezach, turniejach itp.

Autor: Organizatorzy WCH
Facebook:
Kategoria: hip hop, breaking , locking
Tagi: brak
  • Dodał: radi
  • Zakceptowany: 19.07.08
  • Ostatnie zmiany: 19.07.11


© 2001 - 2024 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony