HIPHOPOWCY KONTRA GÓRALE -CZĘŚĆ II

HIPHOPOWCY KONTRA GÓRALE -CZĘŚĆ II
Data: 10.09.06   (To wydarzenie już się odbyło!)
Lokalizacja: 0
Miejsce: Hala Demex, ul. Hagera 41
Patronat: TAK (Jak zdobyć i co daje patronat?)
Opis:

HIPHOPOWCY KONTRA GÓRALE – część II

TERMIN: 10 września 2006 godz. 16.oo MIEJSCE: Hala Demex, Zabrze, ul. Hagera 41 WSTĘP: wolny Już niebawem – w drugi weekend września – 8-10 września 2006 przeprowadzona zostanie II część projektu „Hiphopowcy kontra górale – spotkanie kultur, zderzenie światów”.

GOSPODARZE: „Reprezentanci hiphopu ze Śląska – DJ Obel DJ Beku z Zabrza oraz tancerze tańca ulicznego wszyscy grupy Aces Street z Zabrza i grupy Laczupakabra z Pyskowic, uczestniczący w 4 edycjach Śląskich Warsztatów Street Dance organizowanych od dwóch lat w Zabrzu przez OPP 4. Niemal wszyscy z dziewięcioosobowej grupy tancerzy byli uczestnikami ubiegłorocznego projektu „To co w nas”, prezentowanego podczas Turnieju Tańca Ulicznego w Domu Muzyki i Tańca w maju 2005 roku. Tancerze mają również osiągnięcia zespołowe i indywidualne o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim.

GOŚCIE: Zespół Góralski Ślebodni z Leśnicy-Groń, prowadzony przez Marię i Józefa Dudków. Zespół wielokrotnie nagradzany na przeglądach folklorystycznych w całym kraju. Koncertował również za granicą: w Słowacji, Czechach, na Węgrzech oraz we Francji. Istnieje od ponad 20 lat

ORGANIZATORZY: Centrum Edukacji Twórczej - OPP 4 w Zabrzu Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Stowarzyszenie „Szansa” z Gliwic

HISTORIA: Projekt został laureatem konkursu Per Arte na przedsięwzięcie kulturalne pt. „Zderzenie kultur, zderzenie światów” ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Autorem i koordynatorem realizacji projektu jest Agata Zeliszek z Zabrza. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zderzenie dwóch przeciwległych wymiarów kultury współczesnej, wzajemne poznanie i inspiracja. Spotkanie dwóch grup młodych ludzi – reprezentujących autentyczny folklor (przekazywany z pokolenia na pokolenie w małej grupie etnicznej) i świat wielkomiejskiego poszukiwania siebie w postaci hip hopu – to także zderzenie odmiennych mentalności, sposobów życia, różnic w komunikowaniu społecznym. Sprzyjać ma to budowaniu szacunku i tolerancji wobec odmienności. Projekt zakłada udział grup tzw. amatorskich, których pasją jest taniec i muzyka. Jako eksperyment artystyczny działa non profit.

Część pierwsza projektu odbyła się 9-11 czerwca 2006 w Bukowinie Tatrzańskiej. Gospodarzem tego spotkania był zespół góralski Ślebodni i Dom Ludowy. W trakcie spotkania odbyły się warsztaty tańca górali podhalańskich dla tancerzy ulicznych prowadzone przez państwa Dudków, kierujących zespołem Ślebodni oraz konfrontacje kapeli góralskiej i Djów (Obel, Beku). Powstał również wspólny koncert obu grup wyreżyserowany przez Piotra Bańkowskiego z Poznania. Koncert muzyczno-taneczny zaprezentowano na scenie Domu Ludowego 11 czerwca 2006, a obejrzała go z dużym uznaniem publiczność z okolic Bukowiny Tatrzańskiej.

PRZEBIEG: Całość rozpocznie w piątkowy wieczór 8 września 2006 o godz. 18.oo pokaz obu grup góralskiej i śląskiej w Gliwicach Łabędach, promujący koncert finałowy. W sobotnie przedpołudnie tancerze - górale uczyć się będą tańca ulicznego – elementów hip hopu, break dance i electric boogie, a popołudnie spędzą już wszyscy – tancerze i muzycy na tworzeniu koncertu-spektaklu pod okiem reżyserskim Piotra Bańkowskiego, znanego choreografa i reżysera spektakli muzyczno-tanecznych z Poznania.

Finał tej pracy twórczej zaprezentowany zostanie w niedzielę 10 czerwca 2006 o godz. 16.oo w poprzemysłowej Hali Demexu w Zabrzu. Spektakl poprzedzi koncert jednego Zarówno zabrzańskich zespołów hip hopowych ( rozmowy w toku).

Zarówno w Gliwicach-Łabędach, jak i w Hali Demexu prezentowana będzie pierwsza część wystawy fotograficznej dokumentującej przebieg I części projektu. Całość reportażu fotograficznego obejrzeć będzie można w pażdzieniku 2006 w kilku miejscach na Śląsku. Autorką zdjęć jest Małgorzata Poraj (również autorka projektu plakatu) absolwentka ASP w Katowicach.

Podczas tej części projektu, podobnie jak w Bukowinie Tatrzańskiej tworzony będzie reportaż filmowy. Premierę tego dokumentu planuje się na listopad 2006. Autor tekstu: Agata Zeliszek Kontakt: agataz@opp4.zabrze.pl

Facebook:
Kategoria: hip hop, breaking
Tagi: brak
  • Dodał: radi
  • Zakceptowany: 08.05.06
  • Ostatnie zmiany: 19.07.11


© 2001 - 2024 Break.pl - Prawdziwa strona Hip-Hop'u! Zgłoś błąd | Początek strony